Glycyrrhiza glabra ile hazırlanan kombuchanın biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of biological activities of kombucha prepared with glycyrrhiza glabra
- Tez No: 905385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN DÜŞGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kombucha, hafif ekşimsi-tatlı lezzete sahip, şekerli çayın fermentasyonu ile elde edilen bir içecektir. Kombucha fermentasyonu çeşitli bakteri ve mayaların simbiyotik birlikteliği ile elde edilmektedir. Bu tez çalışmasında geleneksel olarak kullanılan yeşil çay (Camellia sinensis) ile meyan (Glcyrrhiza glabra) bitkisinin kökleri kullanılarak kombucha hazırlanmıştır. Fermentasyonun 2., 7. Ve 14. Gününde alınan örneklerinin pH'sı ölçülmüş ve total fenolik madde içerikleri ile DPPH, CUPRAC metotları kullanılarak antioksidan özellikleri test edilmiştir. Kombucha fermentasyonu sonucunda fermentasyon süresine bağlı total fenolik madde içeriğinde ve antioksidan özellikte artış belirlenmiştir. Ayrıca hazırlanan kombuchanın antioksidan ve total fenolik madde içeriği açısından geleneksel olarak hazırlanan kombuchaya alternatif bir ürün olacağı belirlenmiştir. Kombuchanın halk arasında yaygın olarak tüketilen bir fermentasyon ürünü olduğundan alternatif olarak G. glabra bitkisinin kökleri kullanılarak da bir kombucha üretilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kombucha is a beverage obtained by fermenting sugary tea with a slightly sour-sweet flavor. Kombucha fermentation is obtained by the symbiotic association of various bacteria and yeasts. In this thesis study, kombucha was prepared using the traditionally used green tea (Camellia sinensis) and the roots of licorice (Glcyrrhiza glabra) plant. The pH of the samples taken on the 2nd, 7th and 14th days of fermentation were measured and their total phenolic content and antioxidant properties were tested using DPPH and CUPRAC methods. As a result of kombucha fermentation, an increase in total phenolic content and antioxidant properties depending on the fermentation time was determined. In addition, it was determined that the prepared kombucha would be an alternative product to traditionally prepared kombucha in terms of antioxidant and total phenolic content. Since kombucha is a fermentation product widely consumed by the public, it was concluded that kombucha could be produced using the roots of the G. glabra plant as an alternative.