Glycyrrhiza glabra l. ekstresinin meme kanseri hücrelerinde dosetaksel ile kombine tedavide antiproliferatif etkisi ve bu etkide protein disülfit izomerazin rolü
Antiproliferative effect of Glycyrrhiza glabra l extract in combination treatment with docetaxel in breast cancer cells and the role of protein disulfide isomerase in this effect
  1. Tez No: 961342
  2. Yazar: GİZEM GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE ŞENER, DOÇ. DR. ALİ ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Glycyrrhiza glabra L.'nin dosetaksel ile kombine kullanımında dosetakselin sitotoksik rolü ile ilaç direncine etkisini ve G.glabra'nın meme kanseri hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisinde protein disülfit izomeraz (PDI) inhibisyonu üzerindeki etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: G. glabra L. bitkisinin iki farklı varyetesine ait olmak üzere toplam 3 kök droğun etanollü (%80) ekstrelerinin; antioksidan aktiviteleri, total fenolik (TFM), flavonoid (TFLM) triterpen (TTM) madde miktarları belirlendi ve içerik analizleri yapıldı. Hazırlanan ekstrelerin ve dosetakselin MTT ile MCF-7 hücrelerinde canlılık üzerine etkilerine bakıldı. Sitotoksik etkisi en yüksek bulunan ekstrenin (GF-1) dosetaksel ile değişen konsantrasyonlarda kombine kullanımında sinerjik etkileri kombinasyon indeksi ile belirlendi. Kombine tedavinin hücre ölüm yollarına etkisi Anneksin V-PI boyama, kaspaz 3 aktivitesi ile belirlendi. Etkin ekstrenin PDI inhibisyonuna etkisine bakıldı. İçerik analizi ile belirlenen majör bileşenlerin PDI ile moleküler kenetleme çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the effect of Glycyrrhiza glabra to cytotoxic role and kemoresistance of docetaxel in combination with docetaxel and to reveal the role of protein disulfide isomerase (PDI) inhibition in the cytotoxic effect of G. glabra on breast cancer cells. Materials and Methods: Antioxidant activities, total phenolic (TFM), flavonoid (TFLM) and triterpene (TTM) content of ethanolic (80%) extracts of the three root from two different varieties of G.glabra L. were determined and content analyses were performed. The effects of the extracts and docetaxel on viability in MCF-7 cells with MTT were examined. The synergistic effects of the extract with the highest cytotoxic effect (GF-1) in combination with docetaxel at varying concentrations were determined by combination index. The effect of the combined treatment on cell death pathways was determined by Annexin V-PI and caspase 3 activity. The effect of the active extract on PDI inhibition was examined. Molecular docking studies were performed with PDI for the major components determined by content analysis. Results: It was found that extracts and docetaxel significantly (p< 0.05) decreased cell viability. No cytotoxic effect of G.glabra var. glandulifera (GF-1) extract was observed on NIH-3T3 healthy cells (p < 0.01). In 24-hours, docetaxel with 62.5 µg/ml concentration; in 48-hours, docetaxel with 240 µg/ml and 60 µg/ml concentrations and all doses of GF-1 showed synergistic effect.