Örme tekstil atıkları ile ileri dönüşüm uygulaması: Duvar paneli tasarımı
Upcycling application with knitted textile waste: Wall panel design
- Tez No: 905384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tekstil sektörü, çevresel etkiler ve sürdürülebilirlik bağlamında atık yönetimi süreçleriyle doğrudan ilişkilidir. Üretim ve tüketim süreçleri sonucunda ortaya çıkan tekstil atıkları, doğal kaynakların hızla tükenmesine ve çevresel kirliliğe yol açmaktadır. Özellikle kullanıcı sonrası tekstil atıklarının yeniden kullanımı, yüksek maliyetli ve karmaşık süreçler gerektirdiğinden etkin bir şekilde gerçekleştirilememektedir. Türkiye'de her yıl büyük miktarda tekstil atığı üretilmekte, ancak bu atıkların önemli bir bölümü işlenmeden doğrudan çöplüklere gitmektedir. Bu durum, kaynak israfını artırarak çevresel sorunların derinleşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, tekstil atıklarının daha etkin bir biçimde değerlendirilmesi ve sürdürülebilir üretim yöntemlerinin benimsenmesi, çevresel etkilerin azaltılması açısından önem taşımaktadır. Yalıtım malzemeleri ise genellikle estetik kaygılar dikkate alınmaksızın üretilmektedir. Ancak, atık örme kumaşların kullanımı, çevre dostu ve estetik yüzey tasarımı alternatifleri sunmaktadır. Farklı renk, doku ve desen özelliklerine sahip bu malzemeler, iç mekân tasarımlarında dekoratif bir unsur olarak işlev görebilir. Bu sayede, yalıtım malzemeleri hem sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlamakta hem de estetik gereksinimleri karşılayarak kullanım alanlarını genişletmektedir. Bu çalışma, atık örme kumaşların ileri dönüştürme yoluyla yeniden değerlendirilerek ikinci bir kullanım ömrü kazandırılması ve bu yaklaşımın yalıtım malzemeleriyle birleştirilerek nihai bir ürüne dönüştürülmesi amacını taşımaktadır. Bu süreçte, iki farklı malzemenin bir araya getirilmesiyle her iki malzemenin de değerinin arttırılması hedeflenmiştir. Atık tekstil malzemelerinin işlevselliğini ve estetik özelliklerini yalıtım malzemeleri ile bütünleştirerek, sürdürülebilir ve katma değeri yüksek çözümler sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The textile industry is directly linked to waste management processes within the context of environmental impacts and sustainability. Textile waste generated as a result of production and consumption processes leads to the rapid depletion of natural resources and environmental pollution. The reuse of post-consumer textile waste, in particular, is not efficiently realized due to the high costs and complex processes involved. In Turkey, a large amount of textile waste is produced annually, yet a significant portion of this waste goes directly to landfills without being processed. This situation exacerbates resource waste and deepens environmental issues. Therefore, more efficient utilization of textile waste and the adoption of sustainable production methods are crucial for reducing environmental impacts. Insulation materials, on the other hand, are typically produced without consideration of aesthetic concerns. However, the use of post-consumer knitted fabrics offers environmentally friendly alternatives for aesthetic surface design. These materials, characterized by various colors, textures, and patterns, can serve as decorative elements in interior design. In this way, insulation materials not only contribute to sustainability goals but also meet aesthetic requirements, thereby expanding their areas of use. This study aims to repurpose post-consumer knitted fabrics through upcycling, giving them a second life, and integrating them with insulation materials to create a final product. The goal of this process is to enhance the value of both materials by combining them. By integrating the functionality and aesthetic properties of textile waste with insulation materials, the study seeks to offer sustainable and value-added solutions.