Çoklu ilaca dirençli Pseudomonas aeruginosa enfeksiyonu olan yatan hastalarda risk faktörleri ve mortalite
Risk factors and mortality for hospitalized patients with multidrug-resistant Pseudomonas aeruginosa infection
  1. Tez No: 905387
  2. Yazar: HANA MOHAMMED IBRAHIM SHEIKH HASSAN HANA MOHAMMED IBRAHIM SHEIKH HASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAHSİN GÖZDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hastane enfeksiyonları, özellikle Pseudomonas aeruginosa kaynaklı enfeksiyonlar, küresel bir sağlık tehdidi olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, 2019-2024 yılları arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan hastalardan alınan klinik örnekler üzerinden, Çoklu İlaç Dirençli (ÇİD) P. aeruginosa enfeksiyonlarının prevalansı ve risk faktörleri incelenmiştir. Bu çalışmada, diabetes mellitus gibi bağışıklık sistemini zayıflatan durumların, enfeksiyon riskini artırdığı belirlenmiştir. Hemoglobin, albumin, kreatinin, INR, fibrinojen, üre ve laktat düzeylerinde görülen değişiklikler, enfeksiyon riskini etkileyen önemli faktörler olarak öne çıkmıştır. ÇİD P. aeruginosa enfeksiyonlarının yönetiminde, hastanelerin düzenli antibiyotik duyarlılık testleri yapması ve antipsödomonal antibiyotiklerin dikkatli kullanılması önerilmektedir. Sonuç olarak, enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanması ve yeni antibiyotiklerin geliştirilmesi, bu enfeksiyonlarla mücadelede kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Hospital-acquired infections, particularly those caused by Pseudomonas aeruginosa, are considered a global health threat. This study examines the prevalence and risk factors of Multidrug-Resistant (MDR) P. aeruginosa infections using clinical samples collected from patients admitted to Bolu Abant İzzet Baysal University Training and Research Hospital between 2019 and 2024. This study identified that conditions weakening the immune system, such as diabetes mellitus, significantly increase the risk of infection. Variations in hemoglobin, albumin, creatinine, INR, fibrinogen, urea, and lactate levels emerged as critical factors influencing infection risk. For managing MDR P. aeruginosa infections, it is recommended that hospitals conduct regular antibiotic susceptibility tests and use antipseudomonal antibiotics judiciously. In conclusion, implementing infection control measures and developing new antibiotics are crucial for effectively combating these infections.