Gayrimenkul geliştirme süreçlerinin mimari tasarım yönünden irdelenmesi: Türkiye'deki gayrimenkul yatırım ortaklıkları örnekleri
Examination of real estate development processes in terms of architectural design: Examples of real estate investment trusts in Turkiye
- Tez No: 905393
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ZENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Barınma, insanlık tarihi kadar eski ve köklü bir sorun olmakla birlikte Endüstri Devrimi nedeniyle yaşanan kentleşme ile bir çatı altında yaşama gereksiniminin ötesine geçerek sosyal ve kültürel anlamda gündelik yaşantıya dahil olmuştur. Barınmada kullanışlılık, konfor, estetik ve sürdürülebilirlik gibi unsurların da önemli hale gelmesi ile“gayrimenkul geliştirme”adı altında çok yönlü ve disiplinlerarası bir prensip ortaya çıkmıştır. Gayrimenkul geliştirme süreçlerinin tasarım ve uygulama aşamaları kadar zamanlama ve kalitede mimarın rolü önemli hale gelmiştir. Günümüzde mimarlar tarafından yönetilen gayrimenkul geliştirme projelerinin, farklı disiplinlerden profesyonellerce yürütülen projelere kıyasla daha başarılı olduğu gözlemlenmektedir. Hem bir yatırım aracı hem de büyük ölçekli proje geliştiricisi olarak görülen Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları ABD'de ortaya çıkmış ve yatırım maliyeti yüksek geliştirme projelerini hayata geçirmiştir. Sonrasında pek çok ülkeye adapte edilen bu konut üretim biçimi Türkiye'de de farklı konut politikalarının ve problemlerinin yansıması olarak ortaya çıkmıştır. Araştırmanın temel amacı, gayrimenkul geliştirme süreçlerini makro ölçekten mikro ölçeğe doğru farklı tasarım parametreleri ile ele almak, başarılı projelerin ortak özelliklerini belirlemek ve projelerde iyileştirilmesi gereken noktalara değinmektir. Bu tez kapsamında farklı GYO'lar tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de üretilen gayrimenkul geliştirme projeleri; yerleşim, tasarım ve mühendislik kriterlerine göre yıldız sistemiyle puanlanarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucu olarak, Türkiye'deki gayrimenkul geliştirme süreçlerinde mimarın ve mimari tasarımın önemi vurgulanmış ve GYO'lar tarafından üretilecek projelerin gelecek vizyonları için stratejik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although housing has been a fundamental and deeply rooted issue throughout human history, with the urbanization triggered by the Industrial Revolution, it has evolved beyond merely providing shelter, becoming an integral part of daily life in social and cultural terms. As elements such as functionality, comfort, aesthetics, and sustainability have become increasingly significant in housing, a multifaceted and interdisciplinary principle known as“real estate development”has emerged. In real estate development processes, the architect's role in terms of timing and quality has become as crucial as it is in the design and implementation phases. Today, it is observed that real estate development projects led by architects are more successful compared to those managed by professionals from other disciplines. Real Estate Investment Trusts (REITs), initially established in the United States as both an investment vehicle and a large-scale project developer, have successfully executed high-cost development projects. This model of housing production, later adapted in many countries, has also emerged in Turkey as a reflection of different housing policies and challenges. The primary aim of this research is to examine real estate development processes from macro to micro scale through various design parameters, identify the common characteristics of successful projects, and address areas that require improvement. Within the scope of this thesis, real estate development projects produced by different REITs in Istanbul, Ankara, and Izmir have been evaluated and rated using a star system based on criteria such as settlement, design, and engineering. As a result of this study, the importance of architects and architectural design in Turkey's real estate development processes has been emphasized, and strategic recommendations have been provided for the future vision of projects to be undertaken by REITs.