Vena safena magna shear wave elastografi ilekoroner arter baypas greftleme operasyonlarında kullanılan safen greftinin kısa-orta dönem açıklığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between short to medium-term patency of saphenous grafts used in coronary artery bypass grafting operations and shear wave elastography of the great saphenous vein
- Tez No: 905394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ARAPİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Koroner arter baypas greftleme (KABG), koroner arter hastalığını (KAH) tedavi etmek için uygulanan yaygın bir prosedürdür. Bu prosedürde safen ven greftleri (SVG) sıkça revaskülarizasyon için kullanılır. Ancak; ateroskleroz, fibroplazi gibi faktörler nedeniyle SVG'lerin uzun vadeli açıklığı sınırlıdır. Sonoelastografi, doku elastikiyetini değerlendirmek için non-invaziv bir yöntem sunar ve bu sayede KABG sonrası greft açıklığını tahmin etmeye yardımcı olabilir. Yöntemler: Bu prospektif çalışmada, elektif KABG ameliyatı geçiren 22 hastaya uygulanan 77 koroner baypas grefti incelenmiştir. Hastalara ameliyat öncesinde vena safena magnalarının sertliği shear wave elastografi (SWE) kullanılarak, kilopaskal değerinde ölçülmüştür. Greftlerin ameliyat sonrası açıklığı 12 – 24 ayda koroner bilgisayarlı tomografi anjiyografi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler arasında Mann-Whitney U testi, Ki-kare testi, Fisher'ın kesin Ki-kare testi, çok faktörlü ve curve fit regresyon analizi yer almaktadır. Bulgular: Çalışmada ameliyat öncesi venöz sertlik ile greft tıkanıklığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. SWE ile ölçülen daha yüksek venöz sertlik değerlerine sahip hastalarda greft tıkanıklığı daha yüksek oranda görülmüştür. Çok değişkenli regresyon analizi, venöz sertliğin greft açıklığının bağımsız bir belirleyicisi olduğunu doğrulamıştır (p=0.042).. Sonuç ve Tartışma: Vena safena magna veni sonoelastogram değeri yüksek olan greftlerde, greft tıkanıklığının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu bulgu, sonoelastografinin greftlerin açık kalma durumunu öngörmede ve dolayısıyla koroner bypass cerrahisinin başarısını arttırmada kritik bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Bu bulgular, greft seçimi stratejilerini ve KABG prosedürlerinde hasta sonuçlarını iyileştirebilir.
Özet (Çeviri)
Background: Coronary artery bypass grafting (CABG) is a common procedure for treating coronary artery disease (CAD), with saphenous vein grafts (SVG) frequently used for revascularization. However, SVGs have limited long-term patency due to factors such as atherosclerosis and fibroplasia. Sonoelastography offers a non-invasive method to assess tissue elasticity, potentially aiding in predicting graft patency post-CABG. Methods: In this prospective study, 77 coronary bypass grafts used in 22 patients who underwent elective coronary artery bypass grafting surgery were examined. The stiffness of the great saphenous veins of the patients was measured in kilopascals using shear wave elastography (SWE) preoperatively. The patency of the grafts was assessed 12 to 24 months postoperatively using coronary computed tomography angiography. Statistical analyses included the Mann-Whitney U test, Chi-square test, Fisher's exact Chi-square test, multifactorial and curve fit regression analysis.. Results: The study found a significant relationship between preoperative venous stiffness and graft occlusion. Patients with higher venous stiffness measured by SWE showed a higher incidence of graft occlusion. Multivariate regression analysis confirmed that venous stiffness is an independent predictor of graft patency (p=0.042). Conclusion: Grafts with higher sonoelastogram values of the great saphenous vein were found to have higher rates of occlusion. This finding suggests that sonoelastography can play a critical role in predicting graft patency and thereby improving the success of coronary bypass surgery. These findings have the potential to enhance graft selection strategies and improve patient outcomes in CABG procedures.