Application of machine learning techniques for predictive maintenance
Kestirimci bakım için makine öğrenmesi tekniklerinin uygulanması
  1. Tez No: 905398
  2. Yazar: ÖZLEM ECE YÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BİRANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kestirimci Bakım (PdM), modern endüstriyel sistemlerin temel bir unsuru olarak, makine öğrenimini kullanarak ekipman durumlarını izler, arıza olasılıklarını tahmin eder ve bakım programlarını optimize eder. Temel amacı, veri odaklı içgörüler aracılığıyla etkin bakım planlamasını mümkün kılarak ekipman güvenilirliğini artırmak, ömrünü uzatmak ve maliyetleri minimize etmektir. Bu tezde, PdM alanı için, makinenin sağlık durumunu yansıtan sınıf etiketlerinin hiyerarşik yapısını dikkate alarak, topluluk ikili ayrıştırma (OPMEB) yöntemi ile yeni bir sıra öngörücü bakım yöntemi öneriyoruz. Önerilen OPMEB yöntemi, C-MAPSS, AI4I 2020 ve gerçek dünya hidrolik sisteminin durumu veri setlerinde çalıştırılarak doğrulanmıştır. Deneysel sonuçlar, doğruluk, duyarlılık, kesinlik ve F-ölçütü olmak üzere dört farklı metrik ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, önerilen yaklaşımın geleneksel sıra sınıflandırma algoritmasıyla karşılaştırıldığında modelin öngörü yeteneklerinde iyileşme sağladığını göstermiştir. Ayrıca, deneysel sonuçlar, OPMEB yönteminin OneVsAll, OneVsFollowers ve OneVsNext gibi diğer sıra ikili ayrıştırma yöntemlerine göre üstün performans sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Predictive maintenance (PdM), a fundamental element of modern industrial systems, employs machine learning to monitor equipment conditions, estimate failure probabilities, and optimize maintenance schedules. Its core objective is to enhance equipment reliability, extend lifespan, and minimize costs through data-driven insights by enabling efficient maintenance scheduling, reducing downtime, and optimizing resource allocation. In this thesis, we propose a novel ordinal predictive maintenance with ensemble binary decomposition (OPMEB) method for the PdM domain, considering the hierarchical nature of class labels reflecting the machine's health status, including categories like healthy, low risk, moderate risk, and high risk. The proposed OPMEB method was validated by executing on the C-MAPSS, AI4I 2020, and a real-world hydraulic system's condition datasets. The experimental outcomes were evaluated with four distinct metrics: accuracy, recall, precision, and F-measure. The findings showed the improvement in the model's predictive capabilities achieved by the proposed approach when compared to the traditional ordinal classification algorithm. Furthermore, the experimental results demonstrated the superior performance of the OPMEB method over other ordinal binary decomposition methods, including OneVsAll, OneVsFollowers, and OneVsNext.