Sol atrium mekanik fonksiyonlarının ST segment yükselmeli miyokard enfarktüsü hastalarında değeri
The value of left atrial mechanical functions in patients with ST-segment elevation myocardial infarction
- Tez No: 905399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: ST-segment yükselmeli miyokard enfarktüsü (STYMİ) hastalarında atriyal fibrilasyon (AF) sıkça görülen bir komplikasyondur ve bu durum hastaların prognozunu olumsuz yönde etkileyebilir. LASr'nin düşük değerlerinin AF gelişim riskini artırdığı hipotezi üzerine odaklanılmıştır. Bu çalışma, STYMİ hastalarında sol atriyal rezervuar strain (LASr) değerlerinin AF gelişim riskini öngörmedeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2022 ile Mayıs 2023 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda STYMİ tanısı ile primer perkütan koroner girişim (pPKG) yapılan 198 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar, AF gelişimi olup olmamasına göre iki gruba ayrılmıştır. LASr değerleri, sol atriyal volüm indeksi (LAVİ) ve diğer ekokardiyografik ölçümler alınmış ve demografik, klinik, laboratuvar parametreleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bulgular: Çalışma sonuçları, LASr değerlerinin düşük olduğu hastalarda AF gelişim riskinin belirgin şekilde arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI) patients frequently experience atrial fibrillation (AF) as a complication, which negatively impacts their prognosis. It is hypothesized that low left atrial reservoir strain (LASr) values increase the risk of AF development. This study aims to investigate the role of LASr values in predicting the risk of AF development in STEMI patients. Materials and Methods: A total of 198 patients who underwent primary percutaneous coronary intervention (pPCI) at Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Cardiology between May 2022 and May 2023 were included in the study. Patients were divided into two groups based on whether they developed AF or not. LASr values, left atrial volume index (LAVI), and other echocardiographic measurements were taken, and demographic, clinical, and laboratory parameters were thoroughly examined. Results: The study results indicate that patients with low LASr values have a significantly increased risk of developing AF.