Nanopartikül takviyeli PMMA/PANI kompozitlerinin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the physical properties of nanoparticlereinforced PMMA/PANI composites
- Tez No: 905409
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İletken polimer kompozitler; savunma sanayide, havacılıkta ve biyomedikal uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında PANI(Polianilin) tozu kimyasal polimerizasyon metoduyla üretilmiştir. PMMA granülleri eriyik karıştırma yöntemi ile benzen içerisinde çözündürülmüş ve hazır olarak alınan Fe3O4, ZnO, GNP ve BN nanoparçacıkları PMMA eriyik karıştırıcıya eklenerek PMMA-NP kompozitlerin eldesi sağlanmıştır. Elde edilen PMMA-NP kompozitler toz haline getirildikten sonra in-situ (yerinde polimerizasyon) yöntemiyle PANI/PMMA-NP kompozitleri elde dilmiştir. PANI, PMMA-NP ve PANI/PMMA-NP kompozitlerinin malzeme karakterizasyonunun belirlenmesi için SEM, XRD, DSC, TGA, FTIR, termal iletkenlik ve elektriksel iletkenlik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conductive polymer composites are used in defense, aerospace, and biomedical applications. In this thesis, PANI (Polyaniline) powder was synthesized through the chemical polymerization method. PMMA granules were dissolved in benzene using the melt mixing method and Fe₃O₄, ZnO, GNP, and BN nanoparticles, which were obtained in powder form, were added to the PMMA melt to produce PMMA-NP composites. After the resulting PMMA-NP composites were turned into powder, PANI/PMMA-NP composites were synthesized using the in-situ (on-site polymerization) method. Material characterization analyses were performed on PANI, PMMA-NP, and PANI/PMMA-NP composites.