Effects of geosynthetic reinforcement on the seismic performance of buried pipes
Geosentetik donatının gömülü boruların sismik performansı üzerindeki etkileri
- Tez No: 905410
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EDİNÇLİLER BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gömülü boru hatları, su, atık su, gaz ve diğer temel hizmetlerin taşınmasında kritik öneme sahiptir. Bu boruların sismik olaylar sırasında başarısız olması, önemli kesintilere ve hasarlara yol açabilir. Bu tez, gömülü Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) boruların sismik davranışı üzerinde farklı geogrid tabaka düzenlemelerinin etkisini bir dizi sarsma masası deneyleri aracılığıyla incelemektedir. Çalışma, gömülü borunun sismik performansı üzerindeki farklı geogrid takviye konfigürasyonlarının etkinliğini değerlendirmektedir. Üç farklı deprem hareketi altında 15 sarsma masası testi içeren kapsamlı bir deney programı gerçekleştirilmiştir. Geogrid tabakaları stratejik olarak konumlandırılmış ve beş farklı senaryo incelenmiştir: takviye edilmemiş kontrol durumu, geogrid ile boru sarmalama, iki tabaka geogrid, üç tabaka geogrid ve dört tabaka geogrid. Test sonuçları geogrid takviyenin gömülü boruların sismik performansını iyileştirebileceğini göstermektedir. Özellikle, testler farklı geogrid düzenlemelerinin, gömülü boruların sismik performansında farklı iyileşme yüzdeleriyle sonuçlandığını ortaya koymuştur. Bu bulgular, gömülü altyapının yapısal bütünlüğünü artırmak için geosentetiklerin potansiyel kullanımını vurgulamakta ve deprem riski yüksek bölgelerde daha güvenli boru sistemleri tasarlamak için önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Buried pipelines are critical for transporting water, sewage, gas, and other essential utilities, and their failure during seismic events can lead to significant disruptions and damages. This thesis examines the effect of different geogrid layer arrangements on the seismic behaviour of buried High-Density Polyethylene (HDPE) pipes through a series of shaking table experiments. The study evaluates the effectiveness of different geogrid reinforcement configurations on the seismic performance of the buried pipe. A comprehensive experimental program was conducted, involving 15 shaking table tests under 3 different earthquake motions. Geogrid layers were positioned, and five cases were examined: an unreinforced control case, pipe wrapping with geogrid, two layer of geogrid, three layer of geogrid and four layer of geogrid. The test results demonstrate that geosynthetic reinforcement might improves the seismic performance of buried pipes. In particular, the tests showed that the different geogrid arrangements resulted in varying improvement percentages in the seismic performance of buried pipes. These findings highlight the potential use of geogrids to enhance the seismic performance of buried pipe, offering valuable insights for designing more safe pipe systems in earthquake-prone regions.