Safety and efficacy of herbal extract-loaded wound dressing designed by natural and biodegradable based electrospun nanofibers
Doğal ve biyolojik olarak parçalanabilir bazlı elektro-eğrilmiş nanofiberler kullanılarak tasarlanan bitkisel özlü yara örtüsünün güvenliği ve etkinliği
- Tez No: 905440
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HAMİTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yara pansumanı, iyileşme sürecinin kritik bir bileşeni olup, koruyucu bir bariyer oluşturarak iyileşmeyi optimize eder. Yanıklar ve kronik cilt ülserleri gibi yaygın rahatsızlıklar, yara bakımına yönelik küresel talebin hızla artmasına yol açmaktadır. Bu bağlamda, elektrospinning, doğal hücre dışı matrise benzer nanoyapılar üreterek yara iyileştirme uygulamalarında umut vadeden bir teknoloji olarak öne çıkmaktadır. Antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahip bitkisel özlerin kullanımı, yara bakımını iyileştirirken, metal nanopartiküllerin entegre edilmesi enfeksiyonların önlenmesini ve yara iyileşmesinin hızlandırılmasını daha da etkin hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, metalize bitkisel yüklü nanofiberlerden oluşan, güvenli ve etkili bir yara pansumanı geliştirmektir. Bu doğrultuda, elektrospun nanofiberlerin üretimi için polivinil alkol, kitosan ve jelatin içeren bir formülasyon kullanılmıştır. Nanofiberler, mezogözenekli silika nanopartikülleri ve Hypericum perforatum özütü ile yüklenmiştir. Çalışmada, nanofiberlerin karakterizasyonu, yükleme etkinliği, salım profili, in vitro etkinlik ve güvenliği değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, bitkisel özler ve mezogözenekli silika nanopartiküllerini içeren nanofiberler başarılı bir şekilde üretildiğini ve optimize edildiğini göstermiştir. Bu süreçte, polimer oranlarının rafine edilmesi, çözücü seçimlerinin optimize edilmesi ve elektrospinning parametrelerinin iyileştirilmesi gibi önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Karakterizasyon çalışmaları, mezogözenekli silika nanopartiküllerin ve bitkisel özlerin %86-96 kapsülleme etkinliği ile etkili bir şekilde entegre edildiğini doğrulamıştır. Nanofiberler, özellikle metalize bitkisel yüklü varyantlarda, hızlı ve sürekli bir salım profili, belirgin antimikrobiyal aktivite ve güçlü anti-inflamatuar etkiler sergilemiştir. Yüksek konsantrasyonlarda sitotoksisite belirtilerine rağmen, nanofiberlerin mutajenik veya genotoksik etki göstermemesi, gelecekteki klinik uygulamalar için umut verici bir terapötik potansiyele işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Wound dressing is essential for healing, providing a protective barrier and supporting recovery. The global demand for wound care is increasing, with millions suffering from burns and chronic skin ulcers. Electrospinning is a promising technique for wound healing applications, creating nanostructures resembling the natural extracellular matrix. Herbal extracts, known for their therapeutic properties like antioxidants and antibacterial agents, enhance wound care. Incorporating metal nanoparticles further boosts infection prevention and wound healing promotion. This study aims to produce a safe and efficient wound dressing of metallized herbal-loaded nanofibers made of natural and biodegradable materials. A formulation made of Polyvinyl alcohol, Chitosan, and Gelatin was used to produce electrospun nanofibers. Mesoporous silica nanoparticles and Hypericum perforatum extract were used to be loaded into the nanofibers. The characterization, loading efficacy, releasing profile, in vitro efficacy, and safety were tested. The study achieved successful production and optimization of nanofiber mats incorporating herbal extracts and mesoporous silica nanoparticles. Key advancements included refined polymer ratios, solvent choices, and electrospinning parameters, which enhanced the nanofibers' physical properties and structural integrity. Characterization confirmed the effective integration of mesoporous silica nanoparticles and herbal extracts with an encapsulation efficacy 86-96%. The nanofibers demonstrated a rapid and sustained release profile, substantial antimicrobial activity, and significant anti-inflammatory effects, particularly with metallized herbal-loaded variants. Despite some possible cytotoxicity at high concentrations, the nanofibers showed no mutagenic or genotoxic effects, indicating promising safe therapeutic potential for future clinical applications.