Pediatrik multiple skleroz hastalarında intestinal mikrobiyota
Gut microbiota in pediatric multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 905439
  2. Yazar: MEMNUNE NUR ÇEBİ KAFADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pediatrik Multiple Skleroz Hastalarında İntestinal Mikrobiyota Çalışmanın amacı, naif pediatrik multiple skleroz (MS) hastalarında bağırsak mikrobiyotasının taksonomik dağılımını belirlemek, hastalığın klinik seyri ile mikrobiyota profilleri arasındaki ilişkileri araştırmak ve mikrobiyal toplulukların hastalığın patofizyolojisine katkı sağlayabilecek fonksiyonel yeteneklerini değerlendirmektir. Çalışmaya McDonald 2017 kriterlerine göre tanı almış 30 naif pediatrik MS hastası ve yaş-cinsiyet açısından eşleştirilmiş 30 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların demografik verileri ve MS'ye ait laboratuvar bulguları kaydedildi. Gaita numuneleri 16S rRNA gen dizileme tekniği ile analiz edildi ve veriler biyoinformatik analizlere tabi tutuldu. Hasta ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi, doğum şekli, anne sütü alma süresi, antibiyotik kullanma öyküsü ve sigara maruziyeti açısından anlamlı fark bulunmadı. Bakteri çeşitlilik ve bollukları alfa ve beta çeşitlilik açısından değerlendirildi. Beta çeşitlilik açısından anlamlı fark saptandı. Hasta grubunda sınıf düzeyinde Bacilli, Tannerellaceae ve Parabacteroides artarken, Faecalibacterium ve Roseburia azalmış olarak saptandı. Bu değişimlerin inflamasyonu arttırıcı yönde etkileri olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma, naif pediatrik MS hastalarının bağırsak mikrobiyota kompozisyonları ile sağlıklı kontrollerin mikrobiyota profillerini karşılaştıran ilk çalışmadır. Sonuçlar, pediatrik MS hastalarında mikrobiyota çeşitliliğinin azaldığını ve antiinflamatuar metabolitler üreten bakterilerin oranlarında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, bağırsak mikrobiyotasının pediatrik MS'nin etiyopatogenezindeki potansiyel rolünü desteklemekte ve gelecekteki tedavi yaklaşımlarını etkileyebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gut Microbiota in Pediatric Multiple Sclerosis Patients The study aims to determine the taxonomic distribution of gut microbiota in treatment-naive pediatric multiple sclerosis (MS) patients, investigate the relationships between microbiota profiles and clinical progression, and evaluate functional capacities of microbial communities in disease pathophysiology. The study included 30 treatment naive pediatric MS patients diagnosed according to the McDonald 2017 criteria, along with 30 age and gender matched healthy controls. Demographic data and MS specific laboratory findings were recorded. Stool samples were analyzed with 16S rRNA gene sequencing and data were subjected to bioinformatics analyses. There were no significant differences between patient and control groups in age, gender, body mass index, mode of delivery, duration of breastfeeding, history of antibiotic use, and exposure to smoking. Bacterial diversity and abundance were evaluated in terms of alpha and beta diversity, with a significant difference found in beta diversity. In the patient group, Bacilli, Tannerellaceae, and Parabacteroides were increased at class level, while Faecalibacterium and Roseburia were decreased. These changes are thought to have proinflammatory effects. This study is the first to compare the gut microbiota compositions of treatment naive pediatric MS patients with healthy controls. The results show that microbiota diversity is reduced in pediatric MS patients and that there are significant differences in the proportions of bacteria producing antiinflammatory metabolites. These findings support the potential role of gut microbiota in the etiopathogenesis of pediatric MS and suggest that future therapeutic approaches could be influenced by microbiota targeted strategies.