Türk spor hukukunda tahkim kurullarının yargılama yetkisi ve kararlarının icrası
The jurisdiction of arbitration boards in Turkish sports law and the enforcement of their awards
- Tez No: 905528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE HİLAL ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çalışmamızın konusunu Türk spor hukukunda tahkim kurullarının yargılama yetkisi ve kararlarının icrası oluşturmaktadır. Spor hukukunun kendine özgü bağımsız yapısı gereği spor hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıkların sportif kuruluşların kendi bünyesinde çözülmesi eğilimi görülmektedir. Bu nedenle çalışmamızın her aşamasında spor hukukunun devletler üstü özelliği gözetilerek, uluslararası kurallara uygunluk değerlendirilmiştir. Ülkemizde spor hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümünde Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu ile TFF Tahkim Kurulu görev yapmaktadır. Anayasa'nın 59'uncu maddesinin üçüncü fıkrasına göre spor federasyonlarının spor faaliyetlerinin yönetimine ve disiplinine ilişkin kararlarına karşı ancak zorunlu tahkim yoluna başvurulabilir. Tahkim kurulu kararları kesin olup bu kararlara karşı hiçbir yargı merciine başvurulamaz. Sözleşmeden kaynaklanan uyuşmazlıklara ilişkin ise HMK'nın 439'uncu maddesi uyarınca iptal davası açılması yolu açıktır. GSB Tahkim Kurulu kararlarının ilâmlar gibi icra edileceği kanunda açıkça belirtilmiş olmasına rağmen uyuşmazlıkların çok daha fazla olduğu futbol konusunda TFF Tahkim Kurulu kararlarının cebri icrasının nasıl gerçekleşeceğine dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Çalışmamızda bu eksikliğin ortaya çıkardığı sorunlar, TFF Tahkim Kurulunun yapısı, kararlarının niteliği, tarafsızlığı ve bağımsızlığı detaylı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, 22.04.2022 tarihli 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu başta olmak üzere diğer kanunlar, statüler ve talimatlarda yapılan son değişiklikler göz önünde bulundurulmuştur. Türk spor hukukunda tahkim kurullarının yargılama yetkisi ve kararlarının icrası konusunda mevzuat, yüksek mahkeme kararları ve doktrindeki görüşler incelenerek konu hakkında ayrıntılı bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study focuses on the jurisdiction of arbitration boards in Turkish sports law and the enforcement of their awards. Due to the unique independent structure of sports law, there is a tendency for disputes arising from sports law to be resolved within sports organizations themselves. Therefore, at every stage of our study, the supra-national nature of sports law has been considered, and compliance with international rules has been evaluated. In Turkiye, disputes arising from sports law are resolved by the Ministry of Youth and Sports Arbitration Board and the Turkish Football Federation Arbitration Board. According to the third paragraph of Article 59 of the Constitution, appeals to mandatory arbitration can only be made against decisions regarding the management and discipline of sports activities by sports federations. Arbitration board decisions are final and cannot be appealed to any judicial authority. As for disputes arising from contracts, the option to file a cancellation lawsuit is available under Article 439 of the Turkish Civil Procedure Code. Although the law clearly specifies that decisions of the Ministry of Youth and Sports Arbitration Board are enforceable like court judgments, there is no provision on how the compulsory enforcement of decisions of the Turkish Football Federation Arbitration Board, where disputes are more prevalent in football, will be carried out. The problems arising from this lack of clarity, the structure of the Turkish Football Federation Arbitration Board, the nature of its decisions, its impartiality, and independence have been thoroughly evaluated in our study. In our research, which took into account the recent amendments made to laws, statutes, and regulations, including Law No. 7405 dated April 22, 2022, concerning Sports Clubs and Sports Federations, a detailed examination of legislation, high court decisions, and doctrinal opinions has been attempted regarding the enforcement of awards and the jurisdiction of arbitration boards in Turkish sports law.