Kurumlar vergisi, banka ve sigorta muameleleri vergisi ve dijital hizmet vergisi özelinde Türkiye'de açık bankacılık uygulamaları
Open banking applications in Turkey, specifically on corporate tax, banking and insurance transactions tax and digital services tax
- Tez No: 905529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ FURTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Maliye, Banking, Law, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesi ve dijitalleşme sürecinin hız kazanması ile birlikte, bankacılık sektörü de önemli dönüşümler yaşamaktadır. Açık bankacılık bu dönüşümün odağında olmakla beraber, bankaların müşterilerine ait finansal verileri, müşterilerin onayı ile üçüncü taraf finansal teknoloji (Fintech) şirketleriyle paylaşmasına olanak tanıyan yeni ve çığır açan bir sistemdir. Bu sistem, finansal hizmetlerin daha şeffaf, verimli ve rekabetçi hale gelmesini sağlamaktadır. Türkiye'de açık bankacılık uygulamaları henüz gelişme aşamasında olup, bu alanda düzenleyici ve denetleyici otoriteler tarafından çeşitli yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Lakin yeknesak bir düzenleme aşamasına henüz gelinememiştir. Bu tez, Türkiye'de açık bankacılık uygulamasının, kurumlar vergisi, banka ve sigorta muameleleri vergisi ve dijital hizmet vergisine yönelik sağlayacağı avantajları ve dezavantajları, olası risklerin değerlendirilmesini ve çözüm önerisi sunulmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the developments in technology within the acceleration of digitalizing process, the banking sector have also been witnessing substantial transformations. Although the open banking system is at the center of this transformation, it is also a recent and pioneering system that enables banks to share the financial data of their clients with third party financial technology (Fintech) companies with the clients' consent. This system also empowers financial services to be more transparent, efficient, and competitive. The open banking system in Turkey is still developing, several legal steps are being applied by regulatory and supervisory authorities in this field. However, a uniformed regulated phase has not been attained yet. The main objective of this thesis is to analyze the advantages and disadvantages of corporate tax, banking and insurance transaction tax and digital service tax in terms of open banking system practices in Turkey, to evaluate the possible risks and to propose solutions to it.