Developing conservation principles and strategies for Early Republican type project educational buildings: The case of Gazi Primary Schools (1925-1935) in Denizli
Erken Cumhuriyet tip proje eğitim yapılarına yönelik koruma ilke ve stratejilerinin geliştirilmesi: Denizli Gazi İlköğretim Okulları örneği (1925-1935)
- Tez No: 905603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEIDHOLM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Eğitim binaları önemli kültürel miras alanlarından biridir. Tarihi eğitim yapıları bulundukları bölgelerde sembol binalardır. Bu alanlar özellikle kırsal bölgelerde yalnızca eğitim veren kurumlar değil aynı zamanda kolektif hafızadırlar. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte ülke genelinde bir eğitim seferberliği başlatıldı. Özellikle Latin alfabesine geçişle birlikte ilköğretim daha da önem kazandı. Bu kampanyada öncelikli alan ilköğretimdi. Bu nedenle ülkenin dört bir yanında ilköğretim için okul binaları inşa edilmeye başlandı. Dönemin mali ve ekonomik koşulları göz önünde bulundurularak Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde uygulanmak üzere tip ilkokul projeleri hazırlandı. Özellikle mimar Kemalettin ve Mukbil Kemal tarafından hazırlanan bu tip projeler Konya, Antep ve Uşak gibi farklı şehirlerde de uygulanmıştır. Bu okulların isimleri genellikle Gazi, Hürriyet ya da Cumhuriyet ilkokullarıydı. Geleneksel ve modern inşaat teknolojilerinin bir arada kullanıldığı binalar stone masonry wall tekniğiyle inşa edilmiş olup neoklasik üsluba sahiptir. Dolayısıyla bu binalar 1. ulusal mimari akımının önemli örneklerinden bazılarıdır. Türkiye'nin birçok kentinde olduğu gibi Denizli'de de bu eğitim seferberliği kapsamında eğitim yapıları inşa edilmiştir. Denizli'nin altı ilçesinde“Gazi İlkokulları”bulunmaktadır. Denizli'deki Gazi ilkokulları, Mukbil Kemal tarafından hazırlanan tip projelerin uygulamalarıdır. Aynı tip projeden inşa edilen bu yapılar farklı bağlamlarda farklı değişimler göstermiştir. Gazi ilkokul yapılarının değer sorunlarını ve potansiyellerini inceleyerek günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek ve yeniden kullanıma uygun hale getirecek koruma stratejileri geliştirmeyi amaçlayan bu tez, yöntemsel olarak literatür taraması, arşiv araştırması ve alan çalışmasından oluşmuştur. Bu yöntemlerle tezde modern miras ve modern eğitim yapılarının korunması ve uyarlanması, cumhuriyetin ilk yıllarındaki eğitim politikaları, saha çalışması ve araştırmaya konu olan yapılar incelenmiştir. Bu bilgiler ışığında Gazi İlkokulları için koruma prensipleri ve stratejileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Educational buildings are one of the most important cultural heritage sites. Historical educational buildings are symbolic buildings in the regions where they are located. They are not only educational institutions but also collective memories, especially in rural areas. With the proclamation of the Republic, an education campaign was launched across the country. Especially with the transition to the Latin alphabet, primary education became more important. Primary education was the priority area in this campaign. For this reason, school buildings for primary education were started to be built all over the country. Taking into account the financial and economic conditions of the period, type primary school projects were prepared to be implemented in various regions of Turkey. These projects, prepared especially by architects Kemalettin and Mukbil Kemal, were also implemented in other cities such as Konya, Antep and Uşak. These schools were usually named Gazi, Hürriyet or Cumhuriyet elementary schools. The buildings, in which traditional and modern construction technologies were used together, were built with the stone masonry wall technique and have a neoclassical style. Therefore, these buildings are some of the important examples of the 1st national architectural movement. As in many cities of Turkey, educational buildings were built in Denizli within the scope of this educational mobilization. There are“Gazi Primary Schools”in six districts of Denizli. Gazi primary schools in Denizli are the applications of the type projects prepared by Mukbil Kemal. These buildings built from the same type project have shown different changes in different contexts. This thesis, which aims to develop conservation strategies that will respond to today's needs and make them suitable for reuse by examining the value problems and potentials of Gazi primary school buildings, methodologically consists of literature review, archival research and fieldwork. Through these methods, the thesis examines the conservation and adaptation of modern heritage and modern educational buildings, educational policies in the early years of the republic, fieldwork and the buildings that are the subject of the research. In the light of this information, conservation principles and strategies were developed for Gazi Primary Schools.