Çoklu spor oyunlarının farklı etkilerinin incelenmesi
Examining the different effects of multi sport games
- Tez No: 905675
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çoklu spor oyunları, genellikle milli takımların yer aldığı ve çeşitli spor dallarında yarıştığı organize bir spor etkinliğidir. Düzenlenen çok sayıda etkinliğe uyum sağlamak için, tek bir spor etkinliğinden daha uzun olmak üzere birkaç hafta boyunca yapılabilmektedir. Kültürel miras ise insanların içinde yaşadıkları kültüre bağlı olarak geçmişini, fikirlerini ve kültürel kimliklerini tanımlamak için ortaya çıkan sosyal bir olgudur. Ayrıca, soyut ve somut miras şeklinde ele alınmaktadır. Bu çerçevede araştırmamızın amacı; çoklu spor oyunlarının sosyal, politik, ekonomik, çevresel ve spor etkilerinin incelenmesine yönelik“Çoklu Spor Oyunları Etki Ölçeğinin”geliştirilmesi, uygulanması ve farklı etkilerinin demografik değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma, tarama modelinde olup, ölçek geliştirme ve geliştirilen ölçeğin uygulanmasından oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini; 2017 yılında Samsun Şehrinde düzenlenen 23. Yaz İşitme Engelli Olimpiyat Oyunları ile 2022 yılında Konya Şehrinde düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunlarına izleyici olarak katılan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise ilgili organizasyonlara izleyici olarak katılanlardan basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen 574 birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 7 sorudan oluşan“kişisel bilgi formu”ve araştırma sürecinde geliştilen 5 li likert şeklinde 30 soru ve 6 alt boyuttan oluşan“Çoklu Spor Oyunları Etki Ölçeği”dir. Katılımcıların demografik özellikleri frekans ve yüzde olarak özetlenmiştir. İstatistiksel değişkenler için T testi, korelasyon testi ve ANOVA testi yapılmıştır. Ayıca parametrelerin büyüklüğü korelasyonu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Multi-sport games are an organized sports event, usually involving national teams and competing in various sports. In order to adapt to the large number of events organized, it can be held for several weeks, longer than a single sport event. Cultural heritage, on the other hand, is a social phenomenon that emerges when people use their past, ideas and cultural identities to define their culture. It is also addressed as abstract and tangible heritage. In this context, the aim of our research is to develop and implement the“Multi-sport Games Impact Scale”to examine the social, political, economic, environmental and sports effects of multi-sport games and to examine their different effects in terms of demographic variables. The research is in the screening model and consists of scale development and implementation of the developed scale. The universe of the research consists of individuals who attended the 23rd Summer Deaflympics held in Samsun in 2017 and the 5th Islamic Solidarity Games held in Konya in 2022 as spectators. The sample of the study consists of 574 individuals who were selected by simple random sampling method from among those who attended the relevant organizations as spectators. As data collection tools;“Personal information form”consisting of 7 questions to determine the socio-demographic characteristics of the participants and“Multi-Sport Games Impact Scale”consisting of 30 questions and 6 sub-dimensions in 5-point Likert format developed during the research process. Demographic characteristics of the participants were summarized as frequency and percentage. T test, correlation test and ANOVA test were performed for statistical variables. In addition, the magnitude of the parameters showed correlation.