Tiroid ve paratiroid patolojilerinde kullanılan mikrodalga ablasyon tedavisinin sese etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of microwave ablation treatment on the voice in thyroid and parathyroid pathologies
  1. Tez No: 905674
  2. Yazar: ÖZGÜN OZAN İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH TÜRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ses, akciğerlerden gelen hava akımının vokal kıvrımlarda titreşim oluşturmasıyla üretilir ve bu sürecin bozulması, çeşitli ses patolojilerine yol açabilir. Tiroid ve paratiroid cerrahilerinde özellikle rekürren laringeal sinirin hasar görmesi, vokal kıvrım paralizisine ve ses kısıklığına neden olabilir. Ancak son yıllarda minimal invaziv yöntemler, cerrahiye alternatif olarak öne çıkmaya başlamıştır. Bu alanda mikrodalga ablasyon, benign tiroid nodülleri ve paratiroid adenomları için en güncel tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tez çalışması, benign tiroid nodülleri ve paratiroid adenomları olan hastalara uygulanan mikrodalga ablasyon (MDA) tedavisinin ses üzerine olan etkisini araştırmaktadır. Çalışmaya Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi EÇEAH'ta benign tiroid nodülü ve paratiroid adenomu tanısı alan ve MDA tedavisi uygulanan 88 hasta dahil edilmiştir. Ses analizi, işlemden önce, işlemden bir hafta ve üç ay sonra yapılmıştır. Subjektif değerlendirmede hekim tarafından algısal olarak uygulanan GRBAS (grade, roughness, breathiness, asthenia, strain) skalası ve hasta tarafından bildirilen ölçüm sonuçları (SHE, Ses Handikap Endeksi; SİYKÖ, Sesle İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği) kullanılmıştır. Objektif değerlendirmede Dr. Speech program grubundan olan Vocal Assesment yazılımı ile akustik ses parametrelerinin (jitter-%, shimmer-%, F0-Hz, HNR-dB) analizi yapılmıştır. Ayrıca tüm hastalara videolaringostroboskopi (VLS) incelemesi yapılarak görüntüler kayıt altına alınmıştır. İstatistiksel analizlerde ses parametrelerindeki değişiklikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Voice is produced by the vibration of the vocal folds caused by airflow from the lungs, and any disruption in this process can lead to various voice pathologies. In thyroid and parathyroid surgeries, especially recurrent laryngeal nerve damage, vocal fold paralysis and hoarseness may occur. However, in recent years, minimally invasive methods have started to emerge as an alternative to surgery. In this field, microwave ablation (MDA) is one of the most recent treatment methods for benign thyroid nodules (BTN) and parathyroid adenomas (PTA). This thesis study investigates the effects of microwave ablation (MDA) treatment on voice in patients with benign thyroid nodules and parathyroid adenomas. A total of 88 patients diagnosed with benign thyroid nodules or parathyroid adenomas and treated with MDA at Kütahya University of Health Sciences Evliya Celebi Education and Research Hospital were included in the study. Voice analysis was performed before the procedure, one week after the procedure, and three months later. In subjective evaluation, the GRBAS (grade, roughness, breathiness, asthenia, strain) scale, applied perceptually by the physician, and patient-reported measurement results (Voice Handicap Index - VHI, Voice-Related Quality of Life - VRQOL) were used. In the objective evaluation, the acoustic voice parameters (jitter-%, shimmer-%, F0-Hz, HNR-dB) were analyzed using the Vocal Assessment software from the Dr. Speech program group. Additionally, all patients underwent videolaryngostroboscopy (VLS), and the images were recorded. Statistical analyses examined changes in voice parameters.