Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olgularında kantitatif volümetrik bilgisayarlı tomografi analizi ile pulmoner fonksiyon testi verilerinin korelasyonu
Correlation between quantitative volumetric computed tomography analysis and pulmonary function in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 905676
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ALICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına sahip hastalarda fizyolojik ölçümlerle belirlenen pulmoner fonksiyon ile kantitatif Bilgisayarlı Tomografi analizi sonuçları arasında korelasyon varlığının araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Ekim 2021 ve Mart 2024 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda muayene olan hastalar klinik bulguları, spirometri ve pletismografi verileri ile değerlendirildi. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı tanısı alan ve bu fizyolojik ölçümler hastalardan 128 kesitli Bilgisayarlı Tomografi cihazında yapılmış inspiryum ve ekspiryum toraks Bilgisayarlı Tomografi görüntüleri bulunanlar çalışmaya alındı. 18 yaşın altındaki hastalar ile hastanemizde yapılmış SFT, pletismografi tetkikleri ile inspiryum ve ekspiryum fazları bulunan yüksek rezolüsyonlu toraks BT görüntülemesi tetkiklerinden en az bir tanesi eksik olanlar, akciğer malignitesi veya malign kuşkulu nodül mevcudiyeti, tanılı interstisyel akciğer hastalığı, pnömokonyoz veya pulmoner masif fibrozis varlığı, pnömotoraks, plevral efüzyon, yaygın buzlu cam opasiteleri, toraks deformitesi, lobar kollaps, geniş boyutlu atelektazi mevcudiyeti, geçirilmiş akciğer cerrahisi ve toraksa yönelik radyoterapi öyküsü bulunanlar çalışma dışında bırakıldı. Uygun kriterleri karşılayan 41 hasta çalışmaya sahil edildi. İş istasyonu yazılımı üzerinden inspiryum görüntülemelerinden TAHin, TASin, p15in ve OADin; ekspiryum görüntülemelerinden TAHeks, TASeks, p15eks ve OADeks; bu ölçümler üzerinden yüzdesel fark hesaplanarak bulunan TAHdif, TASdif, p15dif ve OADdif parametreleri kullanıldı. Pulmoner fonksiyonu değerlendirmek için spirometri ve pletismografi ölçümlerinden FEV1 (mL), FEV1pred%, FVC (mL), FVCpred%, FEV1/FVC (%), TLC (mL), TLCpred%, RV (mL), RVpred%, RV/TLC (%), DLCO (%) ile hava akışı kısıtlılığına denk gelen GOLD grubu kullanıldı. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS v29.0.2.0 programında yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 34 erkek, 7 kadın olmak üzere toplam 41 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 12 tanesinin GOLD 2, 21 tanesinin GOLD 3, 8 tanesinin ise GOLD 4 grubu ile uyumlu hava akış kısıtlılığına sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this retrospective study is to investigate the correlation between pulmonary function determined by physiological measurements and the results of quantitative Computed Tomography analysis in patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease Matherial and methods: Between October 2021 and March 2024, patients diagnosed with Chronic Obstructive Pulmonary Disease based on clinical findings, spirometry, and plethysmography data were evaluated at the Department of Pulmonology, Faculty of Medicine, Zonguldak Bülent Ecevit University. Patients who underwent high-resolution thoracic CT imaging using a 128-slice Computed Tomography device in our hospital radiology unit, with inspiratory and expiratory thoracic CT images available in our hospital's PACS imaging archive, were included in the study. Patients under the age of 18, those with at least one missing test result of spirometry, plethysmography, or high-resolution thoracic CT imaging, those with lung malignancy or suspicious nodules, diagnosed interstitial lung disease, pneumoconiosis or massive pulmonary fibrosis, pneumothorax, pleural effusion, diffuse ground-glass opacities, thoracic deformities, lobar collapse, extensive atelectasis, history of lung surgery, or having a history of thoracic radiotherapy were excluded from the study. A total of 41 patients meeting the inclusion criteria were included in the study. Parameters derived from inspiratory and expiratory imaging, including TAHin, TASin, p15in, OADin, TAHexp, TASexp, p15exp, OADexp, as well as the percentage differences calculated from these measurements (TAHdif, TASdif, p15dif, OADdif), were used for analysis. Pulmonary function was assessed using spirometry and plethysmography measurements, including FEV1 (mL), FEV1pred%, FVC (mL), FVCpred%, FEV1/FVC (%), TLC (mL), TLCpred%, RV (mL), RVpred%, RV/TLC (%), and DLCO (%), along with GOLD classification corresponding to airflow limitation. All statistical analyses were performed using IBM SPSS v29.0.2.0 software. Results: A total of 41 patients were included in the study, comprising 34 males and 7 females. Among these patients, 12 were classified as GOLD 2, 21 as GOLD 3, and 8 as GOLD 4, indicating varying degrees of airflow limitation.