Maksiller kesici dişlerdeki palatogingival oluk prevalansının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of palatogingival groove prevalence in maxillary incisors with cone beam computed tomography
- Tez No: 905696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN GÖKER KAMALI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanarak maksiller kesici dişlerde palatogingival olukların (PGO) prevalansını değerlendirmek ve PGO ile yaş, cinsiyet, diş tipi, periodontal kemik kaybı ve periapikal lezyon varlığı arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 943 hastanın KIBT görüntüleri dahil edildi ve hastaların yaşı, cinsiyeti ve PGO durumu kaydedildi. PGO tipleri Gu sınıflamasına göre belirlendi. PGO'ya sahip hastaların tüm maksiller kesici dişleri periapikal lezyon ve kemik kaybı varlığı açısından değerlendirildi. İstatistiksel analiz Pearson ki-kare ve Fishers exact testleri ile yapıldı. Bulgular: 89 hastanın 107 maksiller kesici dişinde PGO tespit edildi ve PGO prevalansı %2,8 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the prevalence of palatogingival groove (PGG) in maxillary incisors using cone beam computed tomography (CBCT) and to analyze the relationships between PGG and tooth type, age, gender, periodontal bone loss status and periapical lesion status. Methods: CBCT images of 943 patients were included. Age, gender and presence of PGG were recorded. PGG type was determined according to Gu classification. All incisors of patients with PGG teeth were evaluated for periapical lesions and bone loss. Statistical analysis was performed with Pearson chi-square and Fishers exact tests. Results: 107 maxillary incisors of 89 patients had PGG and the prevalence of PGG teeth was found to be 2.8%.