Multiple skleroz tanılı bireylerde diyet müdahalesinin beslenme durumu ve yaşam kalitesine etkisi
Effect of dietary intervention on nutritional status and quality of life in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 905697
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Multipl Skleroz (MS), merkezi sinir sistemini etkileyen primer demiyelinizasyon ve aksonal kayıp ile karakterize otoimmün aracılı bir hastalıktır. Bu çalışmada MS tanılı bireylerde MIND (nörodejenerasyonun geciktirilmesinde Akdeniz-DASH diyet müdahalesi) diyetinin; beslenme durumu, oksidatif stres ile ilişkili biyobelirteçler, yaşam kalitesi ve yorgunluk üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Ocak 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Polikliniği'ne başvuran Relapsing-remitting MS tanısı almış, remisyon döneminde olan ve başka herhangi bir otoimmün hastalığı olmayan 20-45 yaş arası 30 birey (24 kadın, 6 erkek) dahil edilmiştir. Çalışma başlangıcında bireylere sosyodemografik özellikler, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyi, yorgunluk şiddet ölçeği, yaşam kalitesi ölçeği ve üç günlük besin tüketim kaydını içeren anket formu uygulanmış, antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel çevresi, üst orta kol çevresi, el kavrama gücü ve vücut bileşimleri) değerlendirilmiş ve oksidatif stresle ilişkili biyokimyasal parametrelerin (total oksidan durum, total antioksidan durum, süperoksit dismutaz, katalaz, malondialdehit ve glutatyon peroksidaz) analizi için bir tüp venöz kan örneği alınmıştır. Katılımcılara MIND diyet ilkelerine uygun bir haftalık örnek menü anlatılmış, sağlıklı beslenme önerileri verilmiş ve katılımcılar 8 hafta boyunca takip edilmiştir. Müdahale boyunca her hafta katılımcıların diyete uyumları MIND diyet uyum anketi ve 24 saatlik besin tüketim kayıtlarıyla değerlendirilmiştir. Sekizinci haftanın sonunda tüm ölçümler tekrar edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is an autoimmune-mediated disease characterized by primary demyelination and axonal loss affecting the central nervous system. This study aimed to evaluate the effect of MIND (Mediterranean-DASH intervention for neurodegenerative delay) dietary intervention on nutritional status, oxidative stress-related biomarkers, quality of life and fatigue in individuals diagnosed with MS. The study included 30 individuals (24 women, 6 men) aged 20-45, who applied to Hacettepe University Neurology outpatient clinic between January 2022 and April 2023, were diagnosed with Relapsing-remitting MS, were in remission, and had no other autoimmune disease. At the beginning of the study, a questionnaire containing questions to determine sociodemographic characteristics, health information, nutritional habits, physical activity level, fatigue severity scale, quality of life scale and three-day food consumption records was applied to the individuals, anthropometric measurements (height, body weight, waist circumference, upper middle arm circumference, hand grip strength and body composition) and a tube venous blood sample was taken for the analysis of oxidative stress-related biochemical parameters (total oxidant status, total antioxidant status, superoxide dismutase, catalase, malondialdehyde and glutathione peroxidase). A sample weekly menu in accordance with MIND diet principles was explained to the participants, healthy nutrition recommendations were given, and the participants were followed for 8 weeks. Every week during the intervention, participants' diet adherence was evaluated with the MIND diet adherence questionnaire and 24-hour food consumption records. At the end of the eighth week, all measurements were repeated.