Acil servise başvuran yetişkin hastalarda yeni koronavirüs hastalığı, influenza A ve influenza B enfeksiyonlarının klinik özellikleri ve laboratuvar bulgularının karşılaştırılması
Comparison of clinical features and laboratory findings of novel coronavirus disease, influenza A and influenza B infections in adult patients applying to the emergency department
  1. Tez No: 905695
  2. Yazar: YUNUS EMRE VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Emergency Medicine, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, acil servise başvuran yetişkin hastalarda COVID-19, influenza A ve influenza B enfeksiyonlarının klinik özelliklerini ve laboratuvar bulgularını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Solunum yolu enfeksiyonları dünya genelinde yaygın olup bireyler ve sağlık sistemleri üzerinde önemli bir yük oluşturmaktadır. COVID-19'un ortaya çıkışı, benzer semptomlara sahip ancak patofizyoloji ve hastalık ilerleyişi açısından farklılık gösteren influenza A ve B gibi diğer viral enfeksiyonlardan ayırt edilmesi gerekliliğini öne çıkarmıştır. Toplamda 342 hastanın COVID-19, influenza A veya influenza B tanıları retrospektif olarak analiz edilmiştir. Demografik veriler, klinik semptomlar, laboratuvar sonuçları ve radyolojik bulgular toplanmış ve karşılaştırılmıştır. Çalışma, COVID-19 hastalarında kronik hastalık prevalansının daha yüksek olduğunu ve influenza hastalarına göre daha fazla hastaneye yatış gerektirdiğini bulmuştur. Tüm enfeksiyonlarda yaygın semptomlar arasında ateş, öksürük ve halsizlik yer alırken, COVID-19 hastalarında nefes darlığı ve hipoksi daha sık görülmüştür. Laboratuvar bulguları, üç grup arasında benzer sonuçlar vermişse de COVID-19 hastalarında kan üre azotu (BUN) seviyeleri daha yüksek iken, influenza B hastalarında C reaktif protein (CRP) daha düşük seyretmiştir. Üç grupta da monositoz ve lenfopeni yaygın bir bulgu olarak gözlenmiştir. Hastalıkların şiddeti arttıkça CRP ve lökosit seviyelerinin yükseldiği, trombosit-lenfosit oranının ise düştüğü belirlenmiştir. Çalışma, COVID-19, influenza A ve influenza B'nin örtüşen klinik özelliklere ve benzer laboratuvar sonuçlarına sahip olmasına rağmen, bazı belirteçlerin bu enfeksiyonların ayırt edilmesinde yardımcı olabileceği ve hasta yönetimi ile tedavi sonuçlarını iyileştirebileceği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the clinical characteristics and laboratory findings of COVID19, influenza A, and influenza B infections in adult patients admitted to the emergency department. Respiratory tract infections are common worldwide and place a significant burden on individuals and healthcare systems. The emergence of COVID-19 has highlighted the necessity of distinguishing it from other viral infections, such as influenza A and B, which have similar symptoms but differ in pathophysiology and disease progression. A total of 342 patients diagnosed with COVID-19, influenza A, or influenza B were retrospectively analyzed. Demographic data, clinical symptoms, laboratory results, and radiological findings were collected and compared. The study found that COVID-19 patients had a higher prevalence of chronic diseases and required more hospitalizations compared to influenza patients. While fever, cough, and fatigue were common symptoms across all infections, shortness of breath and hypoxia were more frequently observed in COVID-19 patients. Although laboratory findings were similar among the three groups, blood urea nitrogen (BUN) levels were higher in COVID-19 patients, while C-reactive protein (CRP) levels were lower in influenza B patients. Monocytosis and lymphopenia were common findings in all three groups. As the severity of the disease increased, CRP and leukocyte levels also rose, while the platelet-tolymphocyte ratio decreased. The study concluded that while COVID-19, influenza A, and influenza B share overlapping clinical features and similar laboratory findings, certain markers may assist in distinguishing these infections and could improve patient management and treatment outcomes.