Decentralized software size estimation tool
Dağıtık yazılım boyutu tahminleme aracı
- Tez No: 90571
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ DİKENELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
in ÖZET Yazılım boyutunu ve gerekli eforu tahminleme için yapılmış birçok araştırma vardır. Daha önce geliştirilmiş olan modellerin ana hedefleri doğru bütçeleme, gerekli elemanı ve zamanı belirlemedir. Yazılım geliştirmede ilk dönemlerde yalnızca birkaç kişi yer alıyordu. Genellikle amaç sadece progarm bitirmekti. Sistemlerinin artan boyutu daha fazla kişi, para ve zamana ihtiyaç duydu. Çoğu modelde yazılım boyutunu tahminleme sürecine yalnızca birkaç kişi katılmaktaydı. Birçok tahminleme modeli yazılım boyutunu tahminlemek için SLOC metriği ile ilgilenir. Function point metodu function point'leri bir metric olarak kullanır. Dağıtık boyut tahminleme metodunda yazılımın boyutunu tahmin etmek için her bir işin boyutu farklı metrikler kullanılarak tahmin edilir. Dağıtık tahminleme metodunun birincil hedefi boyut tahminleme sürecine projeye katılan herkesi dahil etmektir. Projedeki her bir personel sorumlu oldukları işlerin boyutunu tahminler.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT There are many researches about software size and effort estimation. The objectives of the models previously developed to make accurate budget, staffing and timing. Inaccurate estimates cause over budget or late delivery. In the early days of software development, a few people wrote the program and their size relatively small. Generally, the goal is just to finish the program. The growing size of the systems needed more people, more money and more time, In most model, only senior people were involved into the size estimation process. Many estimation models are interested in SLOC metric to size software. Function point method uses function points as a metric. In the Decenralized Size Estimation Method, the size of tasks are estimated by using different metrics to estimate the total size of the software system. The primary objective of the decentralized size estimation method is to include each personnel in the project to size estimation process. Each personnel on the project estimates the size of their tasks that they are responsible.