Leiomyom ve leiomyosarkom ayrımında preoperatif hematolojik inflamatuar belirteçlerin değerlendirilmesinin hastalık ayrımındaki yeri ve yararı
Evaluation of preoperative hematologic inflammatory markers in thedifferentiation of leiomyoma and leiomyosarcoma and their clinicalrelevance
- Tez No: 905734
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ENSARİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Leiomyom nedeniyle histerektomi yapılan kadınlarda beklenmeyen sarkom prevalansı %0,49'a kadar değişmektedir.Amacımız kesin tanısı histopatolojik olarak konulan ve klinik şikayetleri benzer bu hastalıkların preoperatif dönemde hematolojik inflamatuar belirteçleri olan nötrofil/lenfosit lenfosit/monosit platelet/monosit ve DNI indekslerinin karşılaştırılarak değerlendirilmesi; bu sonuçların hasta takibi,operatif ve postoperatif verilecek klinik karar ve seyrin planlanmasını destekleyen noninvaziv bir belirteçler olarak öneminin belirlenmesidir.Böylece ayırıcı tanısı histopatolojik olarak yapılan iki hastalığın erken dönemde ayırıcı tanı için yardımcı olabilecek noninvaziv, ucuz ve kolay ulaşılabilir bir laboratuvar belirteci ortaya koymayı amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.01.2020 -30.05.2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Jinekolojik Onkoloji ve Jinekoloji Kliniğinde histerektomi olan (30-80 yaş arası, bilinen akut inflamatuar ek hastalığı olmayan) kadın hastalar dahil edildi. Bu hastaların histerektomi sonucundaki uterus patolojilerine bakıldı.Patoloji sonucu sadece leiomyom ve sadece leiomyosarkom gelenler olmak üzere iki hasta grubu oluşturuldu. Daha önce yapılan power analizine göre toplamda 280 leiomyom 250 hasta ve leiomyosarkom 30 hasta olacak şekilde hastalar belirlendi. Bu hastaların preoperatif dönemde alınan kanları ve hastaların dosyalarındaki anamnezleri incelendi. Hastalar öncelikli olarak hematolojik değerler (Hemoglobin, lökosit, lenfosit, nötrofil, monosit, platelet,MPV,PDW,RDW,PCT) ve bu değerler arasında olan oranları(Nötrofil/Lenfosit oranı,Lenfosit/Monosit oranı, Platelet/lenfosit oranı) inflamasyon üzerine etkisi olduğu düşünülen CRP ve LDH delta nötrofil indeksi üzerinden karşılaştırıldı.Çalışmamızdaki hasta seçiminde ;aktif enfeksiyonu olanlar, akut romatizmal gibi inflamasyonu tetikleyebilecek hastalıkları olan hastalar çalışmadan dışlandı. Bulgular: Laboratuvar değerleri karşılaştırıldığında hemoglobin (leiomyosarkom ortalama 11,6 , SS 1,6, leiomyom ortalama 11,9, SS 1,6), lenfosit (leiomyosarkom ortalama 1730,7, SS 641,3, leiomyom ortalama 1888,4, SS 565,2), RDW (leiomyosarkom ortalama 16,4, SS 4,0, leiomyom ortalama 15,6, SS 4,0), MPV (leiomyosarkom ortalama 8,3, SS 1,0, leiomyom ortalama 8,3, SS 1,0) ve PDW (leiomyosarkom ortalama 48,3, SS 9,9, leiomyom ortalama 48,6, SS 9,9) değerlerinin her iki grup arasında farklı olmadığı görülmüştür (p=0,389 p=0,156, p=0,277, p=0,754, p=0,870).
Özet (Çeviri)
Aim: The prevalence of unexpected sarcoma in women undergoing hysterectomy due to leiomyoma ranges up to 0.49%. Our aim is to evaluate hematologic inflammatory markers in the preoperative period, including neutrophil/lymphocyte ratio, lymphocyte/monocyte ratio, platelet/monocyte ratio, and Delta neutrophil index (DNI), between patients diagnosed histopathologically with leiomyoma and leiomyosarcoma. This study aims to determine the significance of these markers as non-invasive indicators supporting patient monitoring, clinical decision-making during surgery and postoperatively. Our goal is to identify a non- invasive, inexpensive, and easily accessible laboratory marker that could assist in the early differentiation of these two histopathologically defined diseases. Materials and Methods: The study included female patients aged 30-80 years who underwent hysterectomy at Ankara Bilkent City Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, Gynecologic Oncology and Gynecology Clinic, between January 1, 2020, and May 30, 2024. Patients with known acute inflammatory conditions were excluded. Patients were categorized into two groups based on histopathological results: those diagnosed with leiomyoma and those with leiomyosarcoma. According to a prior power analysis, the study included a total of 280 leiomyoma patients and 30 leiomyosarcoma patients. Preoperative blood samples and medical histories were examined. Hematologic parameters (hemoglobin, leukocyte, lymphocyte, neutrophil, monocyte, platelet, mean platelet volume (MPV), platelet distribution width (PDW), red cell distribution width (RDW), plateletcrit (PCT)) and ratios (neutrophil/lymphocyte ratio, lymphocyte/monocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio) were compared, along with inflammatory markers C-reactive protein (CRP) and lactate dehydrogenase (LDH), and Delta neutrophil index (DNI). Results: When comparing laboratory values, no significant differences were observed between leiomyosarcoma and leiomyoma groups for hemoglobin (leiomyosarcoma mean 11.6, SD 1.6; leiomyoma mean 11.9, SD 1.6), lymphocyte (leiomyosarcoma mean 1730.7, SD 641.3; leiomyoma mean 1888.4, SD 565.2), RDW (leiomyosarcoma mean 16.4, SD 4.0; leiomyoma mean 15.6, SD 4.0), MPV (leiomyosarcoma mean 8.3, SD 1.0; leiomyoma mean 8.3, SD 1.0), and PDW (leiomyosarcoma mean 48.3, SD 9.9; leiomyoma mean 48.6, SD 9.9) values (p=0.389, p=0.156, p=0.277, p=0.754, p=0.870). White blood cell counts were higher in leiomyosarcoma (mean 8727.3, SD 3755.5) compared to leiomyoma (mean 6869.0, SD 1763.6), neutrophil counts were higher in leiomyosarcoma (mean 6214.0, SD 3351.3) compared to leiomyoma (mean 4345.2, SD 1429.9), monocyte counts were higher in leiomyosarcoma (mean 470.3, SD 253.7) compared to leiomyoma (mean 361.2, SD 117.5), platelet counts were higher in leiomyosarcoma (mean 360100.0, SD 176874.3) compared to leiomyoma (mean 302296.0, SD 80017.6), and PCT levels were higher in leiomyosarcoma (mean 0.3, SD 0.1) compared to leiomyoma (mean 0.2, SD 0.1) (p=0.012, p=0.005, p=0.027, p=0.030, p=0.034).