Üniversite öğrencilerinde duygusal yeme davranışının obezite ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of emotional eating behavior with obesity in university students
- Tez No: 905735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ŞANLI AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, duygusal yeme davranışının önemini ve etkilerini ele almaktadır. Duygusal yeme, bireyin stres, üzüntü veya sıkıntı gibi duygusal durumlarla başa çıkmak için gereksiz miktarda yemek tüketmesini ifade eder. Bu davranış, genellikle fiziksel açlıktan ziyade duygusal tatmin arayışıyla ilişkilidir. Çalışmada, duygusal yemenin nedenleri ve etkileyen unsurlar incelenmektedir. Bunlar arasında stres, sosyal baskılar ve duygusal travmalar gibi faktörler bulunmaktadır. Ayrıca, duygusal yeme davranışının yeme farkındalığı üzerindeki etkileri ve duygusal yeme davranışını azaltmaya yönelik tedavi yöntemleri de ele alınmaktadır. Bu çalışma, duygusal yeme davranışının obezite gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurgulamakta ve bu davranışı anlamlandırmayı amaçlamaktadır. Duygusal yeme davranışının farkındalığının artırılması ve etkili tedavi yöntemlerinin kullanılması, obezitenin önlenmesi ve tedavisinde önemli bir rol oynayabilir. Çalışmada üniversite öğrencilerinde duygusal yeme davranışı ve obezite ile ilişkisi araştırılmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılacaktır. Çalışmada farklı demografik gruplardan katılımcılarla yapılan anket verilerine dayalı olarak duygusal yeme davranışının analizi yapılmaktadır. Gerginlik durumlarında yeme, olumsuz duygularla başa çıkabilmek için yeme, kendini kontrol edebilme ve uyaran karşısında kontrol gibi duygusal yeme ölçekleri kullanılarak bireylerin duygusal yeme davranışları incelenmiştir. Bulgulara göre bireylerin %48,6'sı 31-35 yaş aralığında, %55,6'sı bekâr, %63,8'i lisans mezunudur. Kadınlar 162,82 cm, erkekler 178,20 cm ortalama boya sahip; vücut ağırlıkları kadınlarda 57,71 kg, erkeklerde 75,47 kg. BKİ değerleri kadınlarda 21,71, erkeklerde 23,71. Sağlıklı beslenenlerin %50'si, sigara kullananların %32,5'i; erkekler sigara ve alkol kullanımında kadınlardan daha fazladır. Egzersiz yapanların %32'si, en yaygın öğün atlama nedeni“acıkmamak”(%28,5). Cinsiyet ile bazı sosyodemografik özellikler arasında anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Bireylerin %22,4'ü ara öğün atlamamakta; ara öğünlerde meyve, çikolata ve bisküvi tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the importance and effects of emotional eating. Emotional eating refers to the consumption of excess food in response to emotional states such as stress, sadness, or anxiety, typically associated with the pursuit of emotional satisfaction rather than physical hunger. The study examines the causes of emotional eating and the factors influencing it, including stress, social pressures, and emotional traumas. It also discusses the impact of emotional eating behavior on food awareness and treatment methods aimed at reducing emotional eating. The study emphasizes that emotional eating can lead to health issues like obesity, aiming to understand this behavior. The research investigates the relationship between emotional eating behavior and obesity among university students, utilizing a correlational survey model. The analysis is based on survey data from participants across different demographic groups. Emotional eating behaviors are assessed using scales measuring eating in stressful situations, coping with negative emotions, self-control, and control in response to stimuli. Of the participants, 48.6% are aged 31-35, 55.6% are single, and 63.8% have a bachelor's degree. Women have an average height of 162.82 cm, while men average 178.20 cm; women's average weight is 57.71 kg, and men's is 75.47 kg, resulting in BKİ values of 21.71 for women and 23.71 for men. Among healthy eaters, 50% engage in this behavior, and 32.5% of smokers reported smoking; men smoke and consume alcohol more than women. 32% of participants exercise, and the most common reason for skipping meals is“not being hungry”(28.5%). Significant relationships exist between gender and some sociodemographic characteristics. 22.4% of individuals do not skip snacks, preferring fruits, chocolate, and biscuits for snacks.