Aile işlevselliğinin sağlık sonuçları üzerine etkileri
Effects of family functioning on health outcomes
- Tez No: 905733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÖKTUĞ KILINÇARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda Çanakkale On Sekiz Mart Üniversite Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran hasta ve yakınlarında aile işlevselliğinin sağlık sonuçları üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. YÖNTEM: Kesitsel desende tasarlanan çalışmamıza, aile hekimliğine başvuran 18 yaş üstü çalışmaya katılmaya onay veren 251 kişi katıldı. Katılımcılara uygulanan ankette sosyodemografik veriler, Family APGAR ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve SF-36 Sağlık ölçeği uygulandı. Araştırma verileri Statistics Package for Social Sciences (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) 26.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya katılan 251 kişinin 158(%62,9)'i kadındı. Katılımcıların yaş ortalaması 41,33 ± 14, yıl (21 – 87), medyan değeri 38 yıldı. SF-36 Sağlık ölçeği alt ölçeklerinin ortalama puanları; fiziksel fonksiyon 80,51±22,38, fiziksel rol güçlüğü 62,38±22,38, ağrı 61,92±24,29, genel sağlık 55,51±19,59, enerji/canlılık 50,07±18,99, sosyal işlevsellik 63,49±21,42, emosyonel rol güçlüğü 63,21±41,05, ruhsal sağlık 55,63±17,36 , Family APGAR ölçeğinin ortalama puanı 7,92±2,5, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeğinin alt ölçeklerinin ortalama puanı; aile desteği 20,06±6,13, arkadaş desteği 19,98±6,32, özel bir insan desteği 22,06±5,23 olarak tespit edildi. Yapılan regresyon analizinde SF-36 Sağlık ölçeğinin alt ölçeklerinden fiziksel rol güçlüğü, emosyonel rol güçlüğü, enerji/canlılık, ruhsal sağlık ve sosyal işlevsellik ile Family APGAR ile ilişkili bulunmuştur. Katılımcıların Family APGAR skorundan aldıkları toplam puan ile algıladıkları aile desteği, arkadaş desteği, özel bir insan desteği, toplam sosyal destek, fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, emosyonel rol güçlüğü, enerji/canlılık, ruhsal sağlık ve genel sağlık arasında pozitif korelasyon saptandı. SONUÇ: Bireyin sağlık durumu ve aile işlevselliği arasında ilişki mevcuttur. Ayrıca aile işlevselliği ile bireyin algıladığı sosyal destek arasında da ilişki bulunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Aile sağlığı, Aile dinamikleri, Sosyal destek
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In our study, we aimed to examine the effects of family functionality on the health outcomes of patients and their relatives who applied to the Family Medicine outpatient clinic of Çanakkale On Sekiz Mart University Hospital. METHOD: Our cross-sectional study included 251 individuals over the age of 18 who applied to family medicine and consented to participate. The participants completed a questionnaire that included sociodemographic data, the Family APGAR Scale, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and the SF-36 Health scale . The research data were analyzed using the Statistics Package for Social Sciences (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) version 26.0. RESULTS: Of the 251 participants in the study, 158 (62.9%) were women. The average age of the participants was 41.33 ± 14 years (range: 21–87), with a median age of 38 years. The average scores of the SF-36 quality of life subscales were as follows: physical functioning 80.51±22.38, physical role limitations 62.38±22.38, pain 61.92±24.29, general health 55.51±19.59, vitality 50.07±18.99, social functioning 63.49±21.42, emotional role limitations 63.21±41.05, and mental health 55.63±17.36. The average score on the Family APGAR scale was 7.92±2.5. The average scores of the subscales of the Multidimensional Scale of Perceived Social Support were as follows: family support 20.06±6.13, friend support 19.98±6.32, and support from a significant other 22.06±5.23. Regression analysis revealed that the SF-36 Health scale subscales physical role limitations, emotional role limitations, vitality, mental health, and social functioning were associated with the Family APGAR score. A positive correlation was found between the total score of the Family APGAR and perceived family support, friend support, support from a significant other, total social support, physical functioning, physical role limitations, emotional role limitations, vitality, mental health, and general health. CONCLUSION: There is a relationship between the individual's health status and family functioning. There is also a relationship between family functioning and the individual's perceived social support. KEYWORDS: Family health, Family dynamics, Social support