Evre 3-5 kronik böbrek hastalarının ''Böbrek Yetmezliği Risk denklemi'' sınıflandırmasına göre kronik böbrek hastalığı progresyonu ve hastalık maliyeti ilişkisi
The relationship between chronic kidney disease progression and disease cost of stage 3-5 chronic kidney disease patients according to the 'Kidney Failure Risk Equation' classification
  1. Tez No: 905753
  2. Yazar: AYŞE MÜGE HOLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH) yönetiminde tedaviyle ilgili kararlar genellikle tahmini glomerüler filtrasyon hızı (tGFH) ve albüminüriye dayalıdır. Geçtiğimiz yıllarda evre 3-5 KBH hastalarında son dönem böbrek yetmezliğine ilerleme riskini öngördürücü yeni modeller geliştirilmiştir.“Böbrek Yetmezliği Risk Denklemi”(BYRD) olarak adlandırılan 4-değişkenli ve 8-değişkenli bu denklemler yaş, cinsiyet, tGFH, idrar albumin/kreatinin oranı, serum kalsiyum, serum fosfor, serum bikarbonat ve serum albumin parametrelerini içermektedir. Bu çalışmanın amacı, merkezimizde KBH tanısıyla takip edilen hastalarda BYRD`ye göre risk analizlerini yaparak 2 ve 5 yıllık son dönem böbrek yetmezliğine ilerleme riskini öngörmek ve hastaların risk grubu ile hastanede kaynak kullanımı ve maliyet arasındaki olası ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya dahil edilen toplam 822 hasta arasından [415 (%50,5) kadın ve 407 (%49,5) erkek] 635 hasta evre 3 (%77,3), 187 hasta evre 4 KBH tanısı (%22,7) ile izlenmekte idi.
Özet (Çeviri)
In the management of chronic kidney disease (CKD), treatment decisions are often based on estimated glomerular filtration rate (eGFR) or albuminuria. In recent years, new models have been developed to predict the risk of progression to end-stage kidney disease in stage 3-5 CKD patients. These 4-variable and 8-variable equations, called“Kidney Failure Risk Equation”(KFRE), include age, gender, eGFR, urine albumin-creatinine ratio, serum calcium, serum phosphorus, serum bicarbonate and serum albumin parameters. The aim of this study is to predict 2- and 5-year progression by performing risk analyzes according to KFRE in patients with a diagnosis of CKD, and to examine the possible relationship between the risk groups and the use of resources as well as the hospital costs. Among total of 822 patients [415 (50.5%) women and 407 (49.5%) men], 635 were diagnosed with stage 3 (77.3%) and 187 (22.7%) were diagnosed with stage 4 CKD.