Solunum sıkıntısında kapnografi ve integre pulmoner indeks: Çocuk acil serviste klinik uygulamalara etkisi
Capnography and integrated pulmonary index in respiratory distress: Impact on clinical practices in pediatric emergency department
- Tez No: 905754
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Acil Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuk acil servis başvurularının önemli bir bölümünü oluşturan solunum sıkıntısı, erken müdahale edilmediğinde solunum yetmezliği ve buna bağlı hipoksiye yol açabilmektedir. Bu durum, çocuklarda kardiyopulmoner arrestin önde gelen nedenlerindendir. Bu çalışma, geleneksel nabız oksimetresi ile karşılaştırıldığında, kapnografi ve integre pulmoner indeks (IPI) monitorizasyonunun, çocuk hastalarda solunum durumunu ve klinik tabloyu değerlendirmede etkinliğini ve güvenilirliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu ileriye yönelik, gözlemsel klinik çalışma, 1 Eylül 2023 – 31 Mart 2024 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne solunum sıkıntısı ile başvuran, yakın takip gerektiren pnömoni, bronşiyolit, krup ve astım ön tanılı çocuk hastalarda gerçekleştirildi. Katılımcıların kapnografi parametreleri (ETCO2 ve IPI) başlangıçta, 1., 2., 3., 4. saatlerde ve taburculuk veya yatış öncesinde ölçüldü. Hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, ilaç kullanımları, semptomları, fizik muayene bulguları, görüntüleme sonuçları, laboratuvar ve yaşamsal bulguları, hastane içi takip süreçleri ve klinik sonlanımları kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza, solunum yolu hastalıkları ön tanısı alan 100 çocuk hasta dahil edildi. Bu hastaların kesin tanıları şöyle dağıldı: %70 pnömoni, %19 bronşiyolit, %7 krup ve %4 astım. Katılımcıların yaş ortalaması 61,8±56,3 ay olup, %57'si erkek idi. Hastaların klinik parametreleri (ateş, solunum sayısı, kalp atım hızı) ve laboratuvar değerleri (pH, PaCO2, ETCO2, IPI) takip süresince başlangıç değerlerine kıyasla iyileşme eğilimi gösterdi. Başvuru anında hastaların %26'sında asidoz (pH45 mmHg) ve %64'ünde hipoksemi (pO2
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Respiratory distress is a significant factor in the admissions to pediatric emergency departments and may progress to respiratory failure and consequent hypoxia without timely intervention. It is one of the primary causes of cardiopulmonary arrest in pediatric populations. This study seeks to assess the efficacy and reliability of capnography and the Integrated Pulmonary Index (IPI) monitoring relative to conventional pulse oximetry in evaluating the respiratory status and clinical presentation in pediatric patients. Materials and Methods: This prospective observational clinical study was conducted from September 1, 2023, to March 31, 2024, involving pediatric patients who were admitted to the Pediatric Emergency Department at Balcalı Hospital, Çukurova University Faculty of Medicine. These patients presented with respiratory distress and were prediagnosed with conditions such as pneumonia, bronchiolitis, croup, and asthma, necessitating close monitoring. Capnography parameters, including ETCO2 and IPI, were measured at baseline and at 1, 2, 3, and 4 hours, as well as prior to either discharge or hospital admission. Recorded data encompassed demographic information, comorbidities, medication usage, symptoms, findings from physical examinations, imaging outcomes, laboratory assessments, vital signs, in-hospital monitoring processes, and clinical outcomes. Results: In the present study, we included 100 pediatric patients with a pre-diagnosis of respiratory diseases. The distribution of final diagnoses among these patients was as follows: 70% pneumonia, 19% bronchiolitis, 7% croup, and 4% asthma. The mean age of the participants was 61.8±56.3 months, with a male predominance of 57%. Clinical parameters, including fever, respiratory rate, respiratory frequency, and heart rate, as well as laboratory values such as pH, PaCO2, ETCO2, and IPI, demonstrated improvement during the follow-up period in comparison to baseline measurements. Upon admission, 26% of the patients exhibited acidosis (pH45 mmHg), and 64% exhibited hypoxemia (pO2