Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin motivasyonel kendinle konuşma ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin incelenmesi
The investigation of the motivational self-talk and psychological toughness levels of students of the faculty of sport science
- Tez No: 905782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYCEN AYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinin Motivasyonel Kendinle Konuşma ve Psikolojik Sağlamlık Düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmaya, üniversitelerin spor bilimleri fakültelerinde okumakta olan farklı spor dallarından 166 Kadın, 168 Erkek olmak üzere toplam 334 sporcu öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrenciler kolayda örnekleme yöntemi yoluyla seçilmişlerdir. Veri toplama araçları olarak hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ)”ve“Kendinle Konuşma Ölçeği (KKÖ)”kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma teknikleri ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İstatistiki yöntemlerde; betimsel istatistikler (aritmetik ortalama, frekans, standart sapma) ve bağımsız gruplar için de t-testi ve tek yönlü varyans analizi olan (ANOVA) yapılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde; Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) 'de cinsiyet ve spor türü değişkenleri arasında istatiksel anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the Motivational Self-Talk and Psychological Resilience Levels of Faculty of Sports Science Students. A total of 334 student athletes, 166 famele and 168 male, from different sports branches studying at sports science faculties of universities voluntarily participated in the research. The students participating in the research were selected through convenience sampling method. Along with the“Personal İnformation Form”prepared as data collection tools, the“Brief Psychological Resilience Scale (KPSS)”and the“Self-Talking Scale (S-TS)”were used. Quantitative research techniques and relational screening model were used in the research. In statistical methods; Descriptive statistics ( arithmetic mean, frequency, standard deviation ) and test an done-way analysis of variance (ANOVA) were performed for independent groups. When the findings of the research are examined; A statistically significant difference was found between gender and sport type variables in the Brief Psychological Resilience Scale (KPSS).