Çocuk ve ergenlerde şaşılık cerrahisinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of strabismus surgery on quality of life in children and adolescents
- Tez No: 905781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN PARÇA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çocuk ve Ergenlerde Şaşılık Cerrahisinin Yaşam Kalitesine Etkisi Şaşılık, ambliyopi, derinlik algısında bozulma, diplopi gibi görsel işlev bozukluklarına ek olarak, şaşılıkla ilişkili sosyal damgalanma, psikososyal sorunlar ve azalmış özsaygı da görülebilmektedir. Bu nedenle şaşılık tedavisinin en önemli ilgi alanlarından biri de hastanın yaşam kalitesini iyileştirmektir. Bu çalışmada amacımız, şaşılık cerrahisi planlanan çocuk ve ergenlerde cerrahi öncesi ve şaşılığın cerrahi olarak düzeltilmesi sonrası yaşam kalitesi algısında bir değişiklik olup olmadığı değerlendirmektir. Şaşılık nedeniyle cerrahi kararı verilmiş 8-18 yaş arası hastalar prospektif olarak değerlendirildi. Demografik bilgileri, kayma etiyolojisi, sınıflaması-derecesi, anormal baş pozisyonu, eşlik eden diğer muayene bulguları ve uygulanan cerrahi prosedürler kaydedildi. Hastalara cerrahi kararı açıklamadan önce ve cerrahiden en az 3 ay sonra olacak şekilde sosyodemografik, sosyoekonomik ve sosyal ilişkileri değerlendiren Türkçe versiyonu validasyon çalışması yapılmış KIDSCREEN-52 yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Çalışmaya 14'ü (%43,8) erkek 32 kişi dahil edildi. Ortalama yaş 11,5 yıldı. Ekzotropya 13 (%40,6) vakada mevcuttu ve en sık görülen şaşılık tipi olarak belirlendi. Olguların etyolojisine bakıldığında 21'i (%65,6) konjenital, 11'i (%34,4) paralitik şaşılıktı ve 8'inde (%25) iki gözde kayma saptandı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Strabismus Surgery on Quality of Life in Children and Adolescents Strabismus, amblyopia, impaired depth perception, and diplopia can be accompanied by social stigmatization, psychosocial problems, and reduced self-esteem. Therefore, one of the most important aspects of strabismus treatment is improving the patient's quality of life. In this study, our aim is to evaluate whether there is a change in the perception of quality of life before and after surgical correction in children and adolescents scheduled for strabismus surgery. Patients aged 8-18 years, who were scheduled for surgery due to strabismus, were evaluated prospectively. Demographic information, the etiology of deviation, classification-degree, abnormal head posture, other accompanying examination findings, and the surgical procedures applied were recorded. The Turkish version of the KIDSCREEN-52 quality of life scale, which has been validated, was administered to the patients before the surgical decision was explained and at least 3 months after the surgery, evaluating sociodemographic, socioeconomic, and social relationships. Fourteen (43.8%) of the 32 participants were male. The average age was 11.5 years. Exotropia was present in 13 (40.6%) cases and was identified as the most common type of strabismus. When examining the etiology of the cases, 21 (65.6%) had congenital, and 11 (34.4%) had paralytic strabismus, with deviation in both eyes detected in 8 (25%) cases.