Madencilik aktivitelerinin yarattığı çevre kirlenmesinin değerlendirilmesi
Evaluation of environmental pollution caused by mining activities
- Tez No: 90579
- Danışmanlar: DR. ZİYA ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET İnsanlık geliştikçe, ihtiyaçlar da o oranda artar. Artan ihtiyaçların karşılanması, yüksek teknolojik ve bilimsel çalışmalara paralel olarak, endüstrinin gelişmesine bağlıdır. Bu gelişen endüstrinin gelişiminin önlenmesi yerine, insanlık gelişimi için, bilimsel ve teknolojik çalışmaların arttırılması gerekir. Ancak, bu esnada ortaya çıkacak çevre kirlenmesiyle ilgili olumsuzlukların önlenmesine yönelik teknik ve hukuki tedbirlerin alınması zorunludur. İşte bu çalışma, gelişen endüstrinin oluşumuna paralel olarak ortaya çıkan çevre kirlenmesiyle ilgili (özellikle madencilik sektöründe) düzenlemelerin irdelenmesi ve alınması gereken tedbirlerin incelenmesini kapsamaktadır. Bu çalışmada, kömür ve metal madenciliğinin ve cevher zenginleştirme çalışmalarının çevreye verdiği olumsuz etkiler araştırılmış, söz konusu olumsuzlukların giderilmesi için Japonya'da kullanılan teknikler incelenmiş, konuyla ilgili hukuki düzenlemeler ve Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) gözden geçirilmiştir. Ayrıca, madenlerde ve cevher zenginleştirme tesislerindeki partikül emisyonlar araştırılmış, bu emisyonların insan sağlığı açısından limit değerleri saptanmış ve alınması gereken tedbirler irdelenmiştir. Taş, çakıl ve agregat prosesi, asfaltik beton üretimi, beton batch işlemi, Portland çimento üretimi, kireç imalat prosesi, kömür yıkama, kil ve tuğla prosesleri gibi cevher zenginleştirme işlemlerinin çevreye olan etkileri de incelenmiştir. II
Özet (Çeviri)
ABSRACT The needs of human being increase in time. Meeting of these increasing needs depends on development of industry parallel to technologic and scientific studies. It's necessary to make these technologic and scientific studies higher for the development of humanity instead of preventing improvement of the industry. However, technical and legal measures have to be taken for pervention of adverse effects related with environmentel pollution that will arise in the mean time. This study covers discussion of regulations related with the environmental pollution (especially, in mining sector) that have arisen in parallel to improving industry and examination of measures that have to be taken. In this study, adverse effects that coal and metal mining and mineral processing operations have over the environment have been investigated, techniques used in Japan for prevention of these adverse effects have been examined and legal regulations related with the subject and Environmental Impact Assessment (EIA) have been reviewed. Also, particul emissions coming from mines and mineral processing plants have been investigated, limit values of these emissions with regard to human health have been determined and measures that have to be taken have been discussed. Environmental effects given by mineral processing operations such as stone, gravel and aggregate processes, asphaltic cement production, concrete batching, Portland cement production, manifacture of lime, coal cleaning and brick and clay processing have been examined. m