COD reduction studies in the tanning industry wastewaters
Deri atıksularında kalıntı KOİ giderim çalışmaları
  1. Tez No: 90580
  2. Yazar: TEKİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER Y. KÜÇÜKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
m ÖZET XX. Yüzyılda yoğunlaşan endüstrileşmenin artması, nüfus artışı ve artan insan faaliyetleri çeşitli çevre sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Hava kirliliği, doğal kaynakların tükenmesi, atıksu kirliliği bu problemlerden bir kaçıdır. Özellikle endüstrilerden kaynaklanan atıksular alıcı ortamları önemli derecede etkilemektedir. Çoğu problemler endüstriyel atıksulann içerdikleri organik ve inorganik maddelerin doğada birikmesinden ve aynı zamanda zararlı ürünlere dönüşmesinden kaynaklanır. Deri endüstrisi de, içerdiği kirlilik açısmdan önemli bir sektördür. Özellikle deri atıksulan içerdiği klasik kirleticilerle birlikte mikrokirleticilere de sahiptir. Bu çalışma kapsamında deneysel çalışmalar deri endüstrisi atıksulan üzerinde yürütülerek fiziko-kimyasal arıtmanın ve ileri arıtma teknolojisi olarak da Klinoptilolit Zeolitinin kalıntı KOİ üzerinde giderme verimi araştırıldı. Önce sülfür oksidasyonu, sonrasında kimyasal çöktürme işlemi uygulandı. Son aşama olarak ise arıtım için zeolit uygulandı. Elde edilen sonuçlar, kimyasal çöktürmenin KOİ giderimi üzerinde etkili olduğu ve de Klinoptilolit zeolitinin % 5-30 arasında giderme verimi sağladığım, ve de doğal haliyle kullanılan Klinoptilolit zeolitinin kalıntı KOİ'yi belirtilen aralıktan aşağı indiremediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT All over the world, increase of industrilization, over population and development of human activities at the 20th Century has been brought to many environmental problems. Air pollution, consumption of natural resources, wastewater pollution is some of these effects. Especially, wastewater that is originated from industries has significant impact on receiving aquatic environment. More problems are caused by industrial wastewaters, because they contain various organic and inorganic compounds, which could be accumulated and converted to dangerous matter in the environment. The leather tanning industry is an important branch due to its polluting characteristics. Especially its wastewaters contain several important conventional parameters as well as a number of micropollutants. In scope of this study, experimental studies are conducted on leather tanning industry wastewaters to evaluate efficiencies of physical-chemical treatment and Clinoptilolite zeolite as advanced methods on residual COD. First sulphide oxidation and then chemical precipitation are tried in samples. The Clinoptilolite type zeolite was applied as the last step. Obtained results show that chemical precipitation is very effective on removal of COD and Clinoptilolite zeolite provided at 5-30 % COD removal, followed chemical precipitation. Finally, the residual COD could not be removed using Clinoptilolite zeolite as natural form lower than this range.