Bupivakainin indüklediği toksisite üzerine magnezyumun protektif etkilerinin kolon hücre kültürü düzeyinde araştırılması
Investigation of the protective effects of magnesium on bupivacaine-induced toxicity at the level of colon cell culture
- Tez No: 905808
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TOLGA SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Primer amacımız klinik pratikte yaygın şekilde kullanılmakta olan bupivakainin toksik etkilerine karşı, kolay ulaşılabilir ve maliyeti düşük olan Mg'u adjuvan olarak kullanarak sitotoksisite; sekonder amacımız ise genotoksisite ve apopitoz üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamızda insan sağlıklı kolon hücresi CCD-18Co ve kanserli kolon hücresi LoVo kullanıldı. Sitotoksisiteyi değerlendirmek için luminometrik ATP testi, hücre içi ROS' u belirlemek için florasan sinyal göstergesi H2DCF-DA, GSH'ı ölçmek için GSH-Glo™ kiti, hücre içi Ca düzeyi için floresans özellikte olan Fura-2AM boyası, MMP' yi ölçmek için DiOC6(3), DNA hasarı için comet assay metodu, apopitozu belirlemek için AT/EB boyası kullanıldı. Bulgular: Bupivakain doz bağımlı olarak CCD-18Co ve LoVo'da canlılığı azalttı. Mg her iki hücrede 40 mEq dozuna kadar canlılığı arttırdı. Daha yüksek dozlarda ise azalttı. Maksimum canlılık 40 mEq dozunda görüldü. Bupivakain+ Mg( 40 mEq) kombinasyonu her iki hücrede de canlılığı artan dozlarda azaltırken bupivakainin tek başına olan etkisine göre canlılığı olumlu etkiledi. Bupivakain CCD-18Co hücresinde: hücre içi ROS, hücre içi Ca, DNA hasarı ve apopitozu arttırırken bupivakain+ Mg bu parametreleri azalttı. Bupivakain MMP ve GSH'ı azaltırken bupivakain+Mg bunlarda artış sağladı. Sonuç: Mg'un bupivakainle indüklenen sitotoksisite, genotoksisite ve apopitozda koruyucu etki gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: Our primary aim was to investigate the effect of Mg, which is easily accessible and low cost, as an adjuvant against the toxic effects of bupivacaine, which is widely used in clinical practice, on cytotoxicity, and our secondary aim was to investigate its effect on genotoxicity and apoptosis. Methods: Human healthy colon cell CCD-18Co and cancer colon cell LoVo were used in our study. Luminometric ATP assay was used to evaluate cytotoxicity, fluorescent signal indicator H2DCF-DA was used to determine intracellular ROS, GSH-Glo™ kit was used to measure GSH, fluorescent Fura-2AM stain was used to measure intracellular Ca level, DiOC6(3) was used to measure MMP, comet assay method was used for DNA damage, AT/EB stain was used to determine apoptosis. Results: Bupivacaine dose-dependently decreased viability in CCD-18Co and LoVo. Mg increased viability up to 40 mEq in both cells. It decreased at higher doses. Maximum viability was seen at 40 mEq dose. The combination of bupivacaine + Mg (40 mEq) decreased the viability in both cells at increasing doses, but affected the viability positively compared to the effect of bupivacaine alone. Bupivacaine increased intracellular ROS, intracellular Ca, DNA damage and apoptosis in CCD-18Co cells, while bupivacaine+ Mg decreased these parameters. Bupivacaine decreased MMP and GSH, while bupivacaine+Mg increased these parameters. Conclusion: Mg was found to have a protective effect in bupivacaine-induced cytotoxicity, genotoxicity and apoptosis.