Solunum yetmezliğinin ayırıcı tanısında toraks ultrasonografisinin yeri [blue (bedside lung ultrasound in emergency) protokolü uygulaması]
The role of thoracic ultrasound in the differential diagnosis of respiratory failure [application of the blue (bedside lung ultrasound in emergency) protocol]
- Tez No: 905809
- Danışmanlar: PROF. SEVDA CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Solunum yetmezliği, solunum sisteminin dokuların ihtiyacı olan oksijeni sağlayamaması ve/veya dokulardan metabolizma ürünü olan karbondioksitin atılamaması sonucu meydana gelir.Hipoksemiksolunum yetmezliği; PaO2 değerinin 60 mmHg altına inmesidir. Solunum yetmezliğine neden olan patolojinin erken tanısı ve doğru teşhisinde güvenilir bir göğüs görüntüleme yöntemi büyük öneme sahiptir. Radyografi genellikle portabl çekilen filmler ve 'altın standart' görüntüleme tekniği olarak kabul edilen bilgisayarlı tomografi (BT) ile sınırlıdır. Çalışmamızda, yoğun bakım ünitelerinde takip edilen şiddetli solunum yetmezliği tanısı alan hastalar üzerinde geliştirilen bir toraks ultrasonografisi yöntemi olan BLUE (BedsideLung Ultrasound in Emergency) protokolünün göğüs hastalıkları kliniğinde takip edilen hastalarda tanısal değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, hastane tabanlı bir prospektif çalışmadır. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi'ne tip 1 solunum yetmezliği ile yatışı yapılan 101 hasta alınmıştır. Hastalara takiplerinin ilk 24 saati içinde hastaların kliniği ile ilgili bilgisi olmayan hekim tarafından BLUE protokolü uygulanmıştır ve bulgular kaydedilmiştir. Ultrasonografik tanı değerlendirmesi yapıldıktan sonra hastaların demografik verileri, vital bulguları, fizik muayeneleri, arter kan gazı değerleri, hastanınkesin tanısına yardımcı olan tetkikler kaydedilmiştir. BLUE protokolü ile yapılan ayırıcı tanılar ve klinik olarak konulan son tanılar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
II. ABSTRACT Objective: Respiratory failure occurs when the respiratory system fails to supply sufficient oxygen to the tissues or remove carbondioxide, resulting in hypoxemia or hypercapnia. Hypoxemic respiratory failure is characterized by a PaO2 level falling below 60 mmHg. Accurate and timely diagnosis of the underlying pathology causing respiratory failure is crucial, and reliable chest imaging plays a key role in this process. Traditional imaging methods include radiography, typically performed using portable x-rays, and computed tomography (CT), which is considered the gold standard for imaging. In our study, we investigated the diagnostic value of the BLUE (Bedside Lung Ultrasound in Emergency) protocol, a thoracic ultrasound method, in patients with severe respiratory failure admitted to the intensive care unit (ICU) and followed up in a chest disease clinic. Methods: Our study is a single-center, hospital-based prospective analysis. We enrolled 101 patients with type 1 respiratory failure admitted to the Chest Diseases Department of Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital. Within the first 24 hours of their admission, an independent physician applied the BLUE protocol without prior knowledge of the patients' clinical conditions, and findings were recorded. After the ultrasound evaluation, demographic data, vital signs, physical examinations, arterial blood gas values, and other diagnostic tests relevant to the final diagnosis were recorded. The diagnostic results of the BLUE protocol were compared with the clinically established diagnoses.