Sosyal bilgiler öğretim programlarındaki ve ders kitaplarındaki beceri durumu
The sill status in social studies curricula and textbooks
- Tez No: 905821
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAY ALACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Sosyal bilgiler dersi ile kazandırılan beceriler bireylerin yaşamları boyunca etkili olmuştur. En son öğretim programı olan 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programında 27 adet beceri yer almıştır. 2005 tarihi sonrasında yer alan becerilere bakıldığı zaman hem beceri sayısı artmış hem de değişiklikler meydana gelmiştir. 2005 tarihi öncesinde ise konular incelendiğinde yazarın araştırmaları doğrultusunda becerilere karar verilmiştir. Sosyal bilgiler öğretim programlarından ilkokul 1968-2018 tarihleri arası ortaokul ise 1978-2018 tarihleri arasını kapsamıştır. Bu doğrultuda becerilerin yer aldığı 2005-2018 tarihleri araştırma kapsamına alınmıştır. Ders kitaplarında ise 2005-2018 tarihleri arasındaki ilkokul ve ortaokul sosyal bilgiler ders kitapları araştırma kapsamına dâhil edilmiştir. Toplamda 16 adet sosyal bilgiler ders kitabı incelenmiştir. Araştırmanın yöntemi; durum çalışması yöntemidir. Veri toplama tekniği olarak nitel araştırma yöntemine bağlı olarak belgesel tarama yapılmıştır. Araştırmanın analizi içinse betimsel analiz kullanılmıştır. Sonuç olarak, 2005-2018 tarihleri arasında öğretim programlarında yer alan tüm konular incelenmiştir. Konulara bakıldığı zaman becerilerin yıllara ve konulara göre eşit dağılmadığı açıkça görülmüştür. Bazı yıllarda becerilerden birçoğuna hiç değinilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The skills gained through the social studies course are effective throughout the lives of individuals. There are 27 skills in the 2018 Social Studies Curriculum, which is the latest curriculum. When we look at the skills after 2005, both the number of skills has increased and changes have occurred. Before 2005, when the subjects were examined, the skills were decided in line with the author's research. Among the social studies curriculum, primary school covers the years 1968-2018 and secondary school covers the years 1978-2018. In this context, the research covers the years 2005-2018 during which the skills were included. In the textbooks, only primary and secondary school social studies textbooks in 2005-2018 were included in the scope of the research. A total of 16 social studies textbooks have been reviewed. The method of the research is the case study method. As a data collection technique, documentary scanning was performed depending on the qualitative research method. Descriptive analysis was used for the analysis of the research. As a result, all subjects in the curriculum between 2005-2018 were examined. When the subjects were examined, it was clearly seen that the skills were not evenly distributed according to years and subjects. In some years, many of the skills were not addressed at all.