Kadınlarda toplumsal cinsiyet algısı ile sindirella sendromu arasındaki ilişki
The relationship between gender perception and cindirella syndrome in woman
  1. Tez No: 905837
  2. Yazar: MERVE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psychology, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadınlarda toplumsal cinsiyet algısı ile Sindirella Sendromu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada kadınların toplumsal cinsiyet algısı ile Sindirella sendromu arasındaki ilişki sosyodemografik değişkenler açısından değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan yetişkin 350 kadın oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri sosyodemografik bilgi formu, Toplumsal Cinsiyet Ölçeği ve Sindirella Sendromu Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. Toplumsal cinsiyet algısı ölçek puanı ve Sindirella sendromu ölçeğinde kariyeri bırakma alt boyut puanının logaritmik dönüşümle normal dağılımı sağlanarak ölçeklerin toplam ve alt boyut puanlarının çalışma durumu, medeni durum, partnerin çalışma durumu değişkenlerine göre karşılaştırmasında bağımsız iki örneklem t testinden; yaş grupları, öğrenim durumu, partnerin öğrenim durumu değişkenlerine göre karşılaştırılmasında ANOVA testinden yararlanılmıştır. ANOVA testinde anlamlı farklılık görüldüğünde farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla LSD post hoc testinden yararlanılmıştır. Toplumsal cinsiyet algısı ile Sindirella sendromu arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson korelasyon analizinden; toplumsal cinsiyet algısının Sindirella sendromu üzerindeki belirlemek amacıyla regresyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between gender perception and Cinderella Syndrome in women. In this research, the relationship between women's gender perception and Cinderella Syndrome was evaluated in terms of sociodemographic variables. For this purpose, the relational screening model, one of the quantitative research models, was used in the study. The sample of the study consists of 350 adult women living in Turkey. The data of the study were collected using a sociodemographic information form, the Gender Perception Scale, and the Cinderella Syndrome Scale. SPSS statistical package program was used for the analysis of the obtained data. The gender perception scale score and the career abandonment subscale score of the Cinderella Syndrome scale were transformed logarithmically to ensure normal distribution, and the total and subscale scores of the scales were compared according to variables such as employment status, marital status, and partner's employment status using an independent two-sample t-test. ANOVA test was used for comparisons according to age groups, education level, and partner's education level. When a significant difference was observed in the ANOVA test, the LSD post hoc test was used to determine which groups showed the difference. Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between gender perception and Cinderella Syndrome, and regression analysis was employed to determine the impact of gender perception on Cinderella Syndrome.