Grafik tasarımda temsil ve kalıcılaşma mecraları: Tasarımcı portfolyoları, monografiler, manifestolar ve mesleki yayınlar (1927–2023)
Mediums of representation and persistence in graphic design: Designer portfolios, monographs, manifestos and professional publications (1927–2023)
- Tez No: 905836
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNAN NİYAZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, tasarımcı portfolyoları, monografileri, manifestoları ve mesleki yayınların fiziksel sınırları çerçevesinde, okur kitleleriyle yeni ve farklı iletişim mecraları açabilen grafik tasarımcıların, üretimlerinin bütününü nasıl kayıt altına aldıklarını, tasarıma dair politik yaklaşımlarını ve çözüm önerilerini okurlarıyla nasıl paylaştıklarını ve zaman içerisinde dönem, üretim alanı veya tasarım üslubunun temsilcisi konumuna nasıl yükselebildiklerinin sorularını yanıtlamak, yeni okuma önerilerini literatüre kazandırmaktır. Ön araştırma evresinde, konuyla ilgili uluslararası literatür taraması yapıldığında,“temsil”ve“kalıcılaşma”olgularına yanıt üretebilen 22 tasarımcıya ait 32 öncü yayın tespit edilmiştir. Ana kaynakça ve referans malzemesi olarak ele alınan bu yayınların yazılı ve görsel editoryal kurguları analiz edilmiş; kronolojik, tematik, dönemsel ve kanonik özelliklerine göre sınıflandırılarak, grafik tasarımda temsil ve kalıcılaşma yapılarına dair analiz, kategorizasyon, yorum ve yeni okuma önerileri sunulmuştur. Yayınların öne çıkarmak istedikleri fikir ve hedefler analiz edildiğinde, gidermek istedikleri eksiklikler ya da doldurmak istedikleri boşlukların konjonktürel ya da sosyo-politik nedenlerle dönemler bazında değişiklik gösterdiği ya da süregelen benzer sorunların devam ettiği gözlemlenmiştir. Portfolyo, monografi, manifesto ve mesleki yayın özelliği taşıyan 32 yayının, dönemini ve tasarımcısını tanımlayan birer temsil nesnesi, tasarımcılar arasındaki mesleki sürekliliği, değişim ve dönüşümü sağlayan kalıcılaşma mecraları olarak önem ve değer kazandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to answer the questions of how graphic designers can open new and different channels of communication with their readership within the physical boundaries of designer portfolios, monographs, manifestos, and professional publications, how they document the entirety of their production, how they share their political approaches to design and solution proposals with their readers, and how they can become representatives of a period, production field, or design style over time. The study also aims to bring new reading suggestions to the literature. In the preliminary research phase, 32 pioneering publications by 22 designers that address the phenomena of“representation”and“persistence”were identified during the international literature review on the subject. The textual and visual editorial structures of these publications, considered as the main bibliography and reference materials, were analyzed. These publications were classified based on their chronological, thematic, periodical, and canonical characteristics. This analysis provided analysis, categorization, interpretation, and new reading suggestions concerning the structures of representation and persistence in graphic design. When the ideas and aims of the publications are analyzed, it is observed that the deficiencies they want to eliminate or the gaps they want to fill vary on a period basis due to conjunctural or socio-political reasons, or that similar ongoing problems persist. It has been observed that 32 publications, which are portfolios, monographs, manifestos, and professional publications, have gained importance and value as objects of representation that define the period and the designer, and as channels of persistence that ensure professional continuity, change, and transformation among designers.