Energy efficient mobile web via scripts&stylesheets based transcoding
Web sayfalarının enerji tasarrufu için script ve stil şablonlarına dayalı dönüştürülmesi
- Tez No: 905838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ YESİLADA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Mobil cihazların günlük hayatımızdaki yeri çok önemli yerlere ulaştı. Bunun sonucunda mobil platform gereksinimleri her gun artmaktadır. Gunümüzdeki mobil cihazlar teknik olarak gecmis ̧teki masaüstü bilgisayarlara göre çok daha güçlü olmasına ve batarya kapasitesi her yıl %3 artmasına ragmen hala batarya kapasitesi, cihaz hafızası ve is ̧lemci kapasitesi konularında bazı kısıtlamalar ile karsı karsıyadır. Bu kısıtlamaların sonucunda web sayfalarına erişim kullanıcı tarafında bataryanın hızlı ve gerektiğinden fazla olarak tükenmesine neden olabilmektedir. Enerji dostu web sayfası icin önerilen teknikler olmasına ragmen cogu programcı bu tekniklerin farkında olmadan web sayfası yaratabiliyor. Günümüz modern web sayfalarının onemli dış bilesenlerinden stil sablonları sayfayı görsel olarak geliştirmeye, script ise dinamik bir web sayfası yaratmak icin gereklidir. Ancak, bu iki bilesenin sayfanın yüklenme suresine olumsuz yonde etkileri olduğu saptanmıştır. Bu yüksek lisans tezi, ilk olarak script ve stil sablonlarının web sayfalarının enerji tüketimine olan etkilerini ortaya koymayı ve sonrasında ise script ve stil sablonları ile ilgili önerilen iki tekniği kullanarak web sayfalarını daha az enerji tüketeceği bir sekile dönüştürmeyi ve bunların sonucunda batarya ömrünü geliştirmeyi amaclamaktadır. Bu dönüştürme tekniklerinin amacı web sayfasının gorunusunu değiştirmeden ve kullanıcı tarafında veya sunucu tarafında ekstra yuk oluşturmadan, kullanıcı tarafında enerji verimliliği saglamaktır. Degerlendirme sonucları kullanılan tekniklerin istatiksel olarak kayda deger bir enerji tasarrufu sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile devices have become essential in our daily lives and the requirements of the mobile platform are increasing everyday. Although mobile devices nowadays are technically much more stronger than the desktops in the past and their battery capacity is increasing at around 3% per year, they still have some limitations in terms of battery size, processing power and device memory. These limitations have effects on browsing web pages since they are not totally designed for mobile use and it takes more power than necessary on the client side. In order to save energy and extend the battery life, there are some guidelines for web site programmers. However, most programmers are not aware of these guidelines and therefore most web sites do not adhere to these guidelines. Important components of modern web sites are the scripts that make them dynamic and stylesheets that are used for visual rendering. These two are external components of web sites that are shown to have effect on the downloading time of web pages. This MSc thesis first investigates the effect of scripts and stylesheets on the energy consumption of web pages on mobile devices, and then propose two techniques, which are (1) concatenating external script and stylesheet files and (2) minifying external script and stylesheets, that can be used to transcode web pages to improve energy consumption and therefore improve battery life on the client side, without changing the look&feel of the web pages and without adding extra load on the client side or the server. The evaluation results show that the proposed techniques achieved statistically significant energy saving.