Psoriasis hastalarında hastalık şiddetinin gastrointestinal belirtiler ve serum zonulin düzeyi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between disease severity and gastrointestinal symptoms and serum zonulin levels in psoriasis patients
- Tez No: 905839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIZ UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Psoriasis, sistemik inflamatuar bozukluk olarak kabul edilen, patogenezi tam olarak açıklanamayan, toplumda sık görülen kronik seyirli dermatolojik bir hastalıktır. Son yıllarda psoriasis ile gastrointestinal sistem arasında bir ilişki olabileceği öne sürülmekte ve bağırsak bariyer hasarı ile bağırsak geçirgenlik artışı üzerine çalışmalar öne çıkmaktadır. Zonulin, bağırsaktaki sıkı bağlantıların fizyolojik modülatörü olup bağırsak geçirgenliğinin serumda ölçülebilir bir göstergesidir. Çalışmamızda psoriasis hastalarında hastalık şiddeti ile gastrointestinal belirtiler ve serum zonulin düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 45 psoriasis hastası ve 40 sağlıklı gönüllü dahil edilerek serum zonulin düzeyleri ölçüldü. Tüm katılımcıların demografik özellikleri ve alışkanlıkları ile hasta grubunun hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi, ailede psoriasis öyküsü ve özel bölge tutulumları kaydedildi. Hastalığın şiddetini değerlendirmek amacıyla hasta grubunda Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PAŞİ) ile Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ) ve gastrointestinal bulguları değerlendirmek amacıyla Gastrointestinal Semptomlar Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ) kullanıldı. Bulgular: Ortalama serum zonulin düzeyi hasta grubunda 19,16±9,28 ng/ml, kontrol grubunda ise 38,87±24,81 ng/ml olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Psoriasis is a common chronic dermatologic disease considered as a systemic inflammatory disorder with an unclear pathogenesis. In recent years, a relationship between psoriasis and the gastrointestinal system has been suggested and studies on intestinal barrier damage and increased intestinal permeability have come to the fore. Zonulin is a physiologic modulator of tight junctions in the intestine and is a measurable indicator of intestinal permeability in serum. In our study, we aimed to evaluate the relationship between disease severity, gastrointestinal symptoms and serum zonulin levels in psoriasis patients. Materials and Methods: In our study, 45 psoriasis patients and 40 healthy volunteers were included and serum zonulin levels were measured. Demographic characteristics and habits of all participants, age at disease onset, disease duration, family history of psoriasis and specific site involvement were recorded. Psoriasis Area Severity Index (PASI) and Dermatology Life Quality Index (DLQI) were used to assess the severity of the disease and Gastrointestinal Symptoms Rating Scale (GSRS) was used to assess gastrointestinal symptoms. Results: The mean serum zonulin level was 19.16±9.28 ng/ml in the patient group and 38.87±24.81 ng/ml in the control group.