Examining the effects of profile injection attacks on recommender systems on the popularity bias problem
Öneri sistemlerine yapılan profil enjeksiyon ataklarının popülerlik yanlılığı sorunu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 905847
  2. Yazar: ÖZGE GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BİLGE, DOÇ. DR. EMRE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dijital platformlar, kullanıcıların ilgisini çekmek için sundukları içerikleri öneri sistemleriyle kişiselleştirirken, aynı zamanda öngörülemeyen bir sorun olan popülerlik yanlılığı ile karşı karşıya kalmaktadır. Öneri algoritmalarının popüler içeriklere yönelmesi, kullanıcıların yeni ve niş içeriklere ulaşma imkanını sınırlandırarak platformlardaki içerik çeşitliliğini daraltmaktadır. Bu tez, öneri sistemlerinde popülerlik yanlılığını azaltmak ve kullanıcıların daha çeşitli içeriklere erişimini sağlamak amacıyla yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Çalışmanın özgün yanı, genelde güvenlik riski olarak bilinen profil enjeksiyon atak modellerini popülerlik yanlılığını azaltmada stratejik bir araç olarak kullanmasıdır. Average, Bandwagon ve Random Attack gibi saldırı modelleri, bu tezde, sistemin çeşitlilik dengesini sağlamak amacıyla farklı bir kullanım alanına taşınmıştır. Özellikle Random Attack modeli, popüler olmayan içerikleri öne çıkararak öneri sistemini daha dengeli ve adil hale getirmek için güçlü bir alternatif sunmaktadır. Aynı zamanda, popülerlik yanlılığını azaltma amacıyla önerilen geleneksel yöntemler olan XQUAD, ERPAug, ERPMul ve VAR gibi debiasing teknikleri de karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bu çalışma, yaygın kullanılan MovieLens veri seti üzerinde ve VAECF (Variational Autoencoder for Collaborative Filtering) algoritması kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneylerde, her yöntemin popülerlik yanlılığını azaltma etkisi ve öneri kalitesini koruma düzeyi, APLT, F1-Score, nDCG ve Novelty gibi performans metrikleri ile ölçülmüştür. Sonuçlar, XQUAD yönteminin popülerlik yanlılığını azaltmada en etkili yöntem olduğunu ortaya koyarken, Random Attack (Attack Size 10, Filler Size 10) modelinin ise öneri doğruluğunu ve çeşitliliği bir arada koruyarak dengeli bir performans sunduğunu göstermektedir. Buna karşılık, ERPMul ve VAR yöntemleri yüksek çeşitlilik sağlarken öneri doğruluğunda bazı ödünler verebilmektedir. Bu bulgular, dijital platformların adil, çeşitli ve kullanıcı odaklı öneriler sunmak için hangi yöntemi seçebileceğine dair rehber niteliğinde bilgiler sunmaktadır. Sonuç olarak, bu tez öneri sistemlerinde popülerlik yanlılığını azaltmaya yönelik yenilikçi bir bakış açısı sunarak, adalet ve çeşitliliği artırmayı hedefleyen stratejik yaklaşımlara katkıda bulunmaktadır. Çalışmanın bulguları, gelecekte farklı veri setleri ve algoritmalarla genişletilerek öneri sistemlerinde adil ve çeşitlendirilmiş içerik sunma yönündeki çözümlerin geliştirilmesine ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
Digital platforms, in their quest to engage users with personalized recommendations, face an unforeseen challenge: popularity bias. Recommendation algorithms often favour popular content, limiting users' access to new and niche items, thereby reducing content diversity on these platforms. This thesis proposes an innovative approach to reduce popularity bias in recommendation systems, enhancing users' access to a broader range of content. The unique aspect of this study is its strategic use of profile injection attack models, traditionally seen as security risks, to mitigate popularity bias. Attack models such as Average, Bandwagon, and Random Attack, typically used to manipulate systems, are here repurposed to restore diversity and balance in recommendations. In particular, the Random Attack model emerges as a strong alternative, promoting less popular content to achieve a fairer and more diverse recommendation system. Additionally, traditional debiasing techniques, such as XQUAD, ERPAug, ERPMul, and VAR, are analysed and compared against attack models for their effectiveness in reducing popularity bias. This study is conducted using the widely adopted MovieLens dataset and employs the VAECF (Variational Autoencoder for Collaborative Filtering) algorithm. The experiments assess each method's impact on popularity bias and recommendation quality through core performance metrics such as APLT, F1-Score, nDCG, and Novelty. Results indicate that XQUAD is the most effective method for reducing popularity bias, while Random Attack (Attack Size 10, Filler Size 10) provides a balanced performance, preserving both recommendation accuracy and diversity. On the other hand, ERPMul and VAR offer high diversity but may compromise some recommendation accuracy. These findings serve as practical insights for digital platforms aiming to provide fairer, more diverse, and user-centric recommendations. In conclusion, this thesis presents an innovative perspective on mitigating popularity bias in recommendation systems, contributing to strategies that enhance fairness and diversity. The findings can serve as a foundation for future studies, which may broaden this approach by exploring various datasets and algorithms, ultimately advancing solutions for fair and diverse content delivery in recommendation systems.