Miyofascial ağrı sendromlu hastalarda uygulanan, tetik nokta enjeksiyon yöntemlerinin etkinliğinin araştırılması
Myofacial pain syndrome with patient admitted to algologia department, retrospective investigation of effectiveness of methods to triger point injection
- Tez No: 282482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKTAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Anesthesiology and Reanimation, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Miyofasial ağrı sendromlu olguların tedavisinde kullanılan kuru iğneleme tekniği ile steroid içine karıştırılmış lokal anestezik enjeksiyon yöntem tekniklerinin etkinliğini karşılaştırmak aynı zamanda bu iki tekniğin hastaların ağrı, yaşam kalitesi, anksiyete depresyonu üzerine etkilerini karşılaştırılması böylece hastaların günlük yaşam kalitesine ve topluma olumlu etkilerini hasta dosyaları incelenerek değerlendirilmesi amaçlandı.Materyel ve Metod : Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim dalı Algoloji Kliniğinde 2006- 2010 yılları arasında gelen tetik nokta enjeksiyonu ugulanmış 200 hasta geriye dönük değerlendirildi. Hasta verileri hasta dosyaları, servis protokol defteri ve poliklinik takip defterlerinden elde edildi. Hastalara gereğinde telefonla ulaşıldı. Hastaların dermografik verileri olarak yaş ağırlık boy uzunluğu ve cinsiyet bilgileri kaydedildi. Semptom süreleri tetik nokta enjeksiyonu yapıldığı anda, 1 hafta ,1 ay ve 3 ay sonraki VAS ( visual Analog Scala) , Back depresyon Ölçeği ( BDÖ), Yaşam Kalitesi Skalası ( NPH ) değerleri kaydedildi. Müdahalelerin tamamı hasta prone pozisyonunda ve Travell ? Simons `un belirlediği spesifik kriterlere uygun olarak tesbit edilip Povidon solusyonu ile steril edilerek kuruması beklendikten sonra yapıldı. Hastaların bir kısmına ilaç içermeyen enjektörün iğnesi uygulanıp 5 dk süreyle batırılmış olarak beklendi.Bir kısmınada içinde Bupivakain, Triamsinolon asetat ve Serum fizyolojik solusyonu karışımı bulunan 10 cc'lik enjektör hazırlanıp her bir TP noktaya 1 `er cc olacak şekilde ilaç verildi. İlaç verilmesi sırasında intra vasküler enjeksiyonu ekarte edebilmek için her 1 cc uygulamadan sonra aspirasyon yapıldı.Ağrı değerlendirilmesinde VAS , Psikolojik değerlendirme açısından Beck depresyon ölçeği ( BDÖ), Yaşam Kalitesi belirlenmesi açısından Nottingham Sağlık Profili ( NPH) kullanıldı. Veriler Microsoft Excel programında fonksiyon ekle ikonu kullanılarak değerlendirildi.Sonuçları ortalama olarak sunuldu. Bu çalışmada tüm istatistiksel hesaplamalar bilgisayar ortamında SPSS version 15.0 For Windows paket program yardımıyla değerlendirilmiştir. Verilerin normallik dağılımı tekrarlı Anova , Paired t- testi, İndependent t- testi regresyon analizleri kullanılmıştır. Verilerin homojenlik testi için ise Levene's testleri kullanıldı. İstatistiksel değerlendirmelerde yanılma düzeyi olarak p < 0.005 anlamlılık kullanıldı.Bulgular : Tüm hastaların tedavi öncesi ve sonraki 1. hafta ,1. ay , 3. ay daki BDÖ NPH ve VAS değerleri değerlendirildiğinde ; BDÖ ( beck depresyon ölçeği ) ne göre lokal anestezik steroid iğne enjeksiyonu ile kuru iğne enjeksiyon gruplarında tedavi öncesi tedaviden sonraki 1 hafta, 1 ay ve 3 ay sonundaki değerlerinde aşamalı olarak azalma olduğu bununda her iki gruptada anlamlı ve birbirine yakın değerler olduğu gözlemlendi. ( p < 0,01). NPH ( nottingham sağlık profili ) ne göre lokal anestezik steroid iğne enjeksiyonu ile kuru iğne enjeksiyon gruplarında tedavi öncesi ve tedaviden sonraki 1 hafta , 1 ay ve 3 ay sonundaki değerlerinde azalma olduğu bu değerlerin anlamlı olduğu aynı zamandada her iki grup ölçümlerinin birbirine yakın olduğu gözlemlendi. ( P< 0.001 ) VAS ( visual analog skalası ) na göre lokal anestezik steroid iğne enjeksiyonu ile kuru iğne enjeksiyon gruplarında tedavi öncesi ve tedaviden sonraki 1 hafta , 1 ay ve 3 ay sonundaki değerlerde anlamlı bir azalma olduğu ancak lokal anestezik steroid iğne enjeksiyon gubunda bu farklılığın erken dönemde daha belirgin olduğu şeklinde değelendirildi. ( p< 0,01 )Sonuç : Myofasial ağrı sendromu kronik karakterli bir hastalıktır. Bu sendromda uygulanan çoğu yöntemin hastanın yaşam kalitesi ,psikolojisi ve ağrı kalitesi üzerinde etkileri mevcuttur. Bizim yaptığımız bu retrospektif çalışmada gerek lokal anestezik steroid iğne enjeksiyonu gereksede kuru iğne enjeksiyon yönteminin bu konuda olumlu etkileri vardır. Ancak kuru iğne enjeksiyon yönteminin maliyet açısından katkılarından dolayı uygulanmasının daha uygun olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose : It was aimed with this study to compare dry needling technigue that is used in theatment of myofascial pain syndrome cases and local anestesia injection method that is mixed with steroids and also to compare the effects of these two methods on the pain level, life quality and anxiety depression on people and consequently to evaluate the effects of these methods on the daily life quality and on the society by examining the files of the patients.Material and Method : 200 patients that applied to Dicle University Medicine Faculty Anestesiology and Reanimation Department Algology Clinic between 2006 and 2010 and that were treated with trigger point injection were retrospectively evaluated. Patient data was obtained from patient files, service protocol books and polyclinic follow-up books. Patientswere called via phone where necessary. Demographic data of patients included age-weight-height information and gender data. VAS ( Visual Analog Scale), Back Depression Scale ( BDS ) and Nottingham Health Profile ( NHP ) data was recorded at the time of trigger point injection and also 1 week, 1 month and 3 months thereafter. All of the interventions were performed after having determined according to patient prone position and the specific criteria determined by Travell- Simons and sterilized with Povidon solution. Some of the patients were applied with the needle of the injector that didn?t contain any medicine for 5 minutes. And some other patients were applied with medicine in such a way to allocate 1 cc to each TP after having prepared 10 cc injector that contained bupivacaine, triamcinolone acetate and serum physiological solution. In order to dispense with intravascular injection during the application of medicine , aspiration was given after each 1 cc delivery.In respect of pain evalution VAS was used while Beck depression scale (BDS ) was applied in respect of pyschological evaluation and Nottingham Health Profile (NPH) was used in respect of life quality. Data was evaluated by using the function add icon in Microsoft Excel software. The results were presented as average. In this study, all statistical calculations were carried out by means of SPSS version 15.0 for Windows package software. In the normality distribution of data, repeated Anova , Paired T- test , Independent t- test regression analyses were used. For the homogeneity test of data, on the other hand, Levene?s tests were used . In statistical evaluations, margin of error was taken as ( p < 0.005 ).Findings : When VAS , NPH and BDS values of patients before and 1 week , 1 month and 3 month after the treatment were evaluated , it was seen that there was a progressive reduction in the values of local anesthesia steroid needle injection and dry needle injection groups compared to before and 1 week, 1 month and 3 months after the treatment according to BDS and it was observed that this reduction was significant in both groups and represented values that were close to each other. ( p < 0,01 ). It was also seen that there was a progressive reduction in the values of local anesthesia steroid needle injection and dry needle injection group compared to before and 1 week, 1 month and 3 months after the treatment according to NPH and it was observed that this reduction was significant in both groups and represented values that were close to each other. ( p < 0.001)It was again observed that there was a progressive reduction in the values of local anesthesia steroid needle injection and dry needle injection groups compared to before and 1 week, 1 month and 3 months after the treatment according to VAS however that this differed was more evident in the early period in the local anesthesia steroid needle injection group ( p < 0,01).Conclusion : Myofascial pain syndrome is a chronic disease. Most of the methods that are appled in this syndrome have effects on the life quality, psychology and pain quality of the patient. In this retrospective study, both local anesthesia steroid needle injection and also dry needle injection method had positive effects. However, we believe that it shall be more convenient to apply dry needle injection method io order to reduce costs.