Patates siğil hastalığına neden olan Synchytrium endobioticum'a karşı yaygın ekilişi yapılan patates çeşitlerinin reaksiyonu ve hastalığın biyolojik savaş yoluyla kontrol olanaklarının araştırılması
Reaction of common cultivated potato cultivars against Synchytrium endobioticum causing potato wart disease and investigation of the control possibilities of the diseasethrough biological control
- Tez No: 905846
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERHAN GÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Patates (Solanum tuberosum) üretimini ve verimini tehdit eden karantina etmeni siğil hastalığına neden olan Synchytrium endobioticum önemli verim kayıplarına sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı etmene karşı çeşit reaksiyonlarının belirlenmesi ve etmenle kimyasal ve fiziksel mücadelede yaşanan güçlükler nedeniyle yaygın ekilişi gerçekleştiren çeşitlerden dayanıklı çeşitlerin belirlenmesi ve son zamanlarda yaygınlaşan biyolojik savaş ajanlarının hastalık üzerindeki etkinliğinin belirlenmesidir. Abant İzzet Baysal Üniversitesi fitolopatoloji iklim odasında kurulan çeşit reaksiyonu denemesinde 22 yaygın ekilişi gerçekleştirilen patates çeşitlerinden Provento, Hermes, Nam, Van Gogh, Ünlenen, Levent Bey ve Murat Bey çeşitleri S. endobioticum'a karşı dayanıklı, Onaran ve Lady Clarie zayıf dayanıklı ve Nahita, Lady Olimpia, Jelly, Agria, Melody, Alegria, Çağlı, Madeleine, Marabel, Agata, Marfona, Fatih ve Russet çeşitlleri ise etmene karşı duyarlı olarak saptanmıştır. Hastalığın biyolojik kontrolüne dönük aşamasında ise uygulamaya konu olan biyolojik preparatlar; Cedriks, Symbion-S, Bio Cure F, kontrollü iklim odası koşullarında S. endobioticum'un neden olduğu siğil hastalığına karşı firmanın tavsiye ettiği dozların bir etkinliğinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The quarantine factor that threatens potato (Solanum tuberosum) production and yield, causing the wart disease, Synchytrium endobioticum causes 50-100% yield losses. The aim of this study is to determine the reaction of cultivars against the agent and to determine the resistant cultivars from the cultivars that have been widely cultivated since chemical and physical control of the agent is very difficult and impossible, and to determine the effectiveness of recently widespread biological control agents on the disease. In the cultivar reactions trials established in the Phytopathology climatizede room of Abant İzzet Baysal University, 22 commonly cultivated potato cultivars Provento, Hermes, Nam, Van Gogh, Ünlenen, Levent Bey and Murat Bey are resistant to S endobioticum, Onaran and Lady Clarie are weakly resistant and Nahita, Lady Olimpia, Jelly, Agria, Melody, Alegria, Çağlı, Madeleine, Marabel, Agata, Marfona, Fatih and Russet were observed to be sensitive to the agent. In another stage of the study, the biological preparations that are the subject of the application; It was observed that the doses tried against wart disease caused by S. endobioticum were not effective in Cedriks, Symbion-S, Bio Cure F controlled climate room conditions.