İttihat Terakki dönemi Türk-Alman ilişkileri (1908-1914)
Turkish-German relations in the era of Union and Progress Party (1908-1914)
- Tez No: 905881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Osmanlı Devleti'nin, 19. yüzyılın sonlarında yenilgileri artmış, ordunun gücü azalmıştır. II. Abdülhamid döneminde ordunun eğitilmesi konusu ön planda tutulmuştur. Bu sebeple II. Abdülhamid Almanya ile yakın temaslarda bulunacak ve Osmanlı Devleti'nin Almanya'dan subaylar talep ederek ordunun eğitilmesini isteyecektir. Bu durum Türk-Alman ilişkilerinin temelini oluşturacaktır. Aynı dönemlerde devletin içinde bulunduğu durumdan endişe duyan bir grup Osmanlı aydını, tarih sahnesine atılarak İttihat ve Terakki Cemiyeti'ni kuracaktır. Osmanlı tarihinde derin izler bırakacak olan İttihat ve Terakki Cemiyeti yeni bir devri başlatacak, II. Abdülhamid'e II. Meşrutiyet'i kabul ettirerek Osmanlı halkına umut olacaktır. İttihatçılar, II. Abdülhamid'in Almanya ile olan yakınlığı sebebiyle önce Almanya'ya mesafeli yaklaşacaktır. Ancak Almanya'nın diğer Avrupalı güçler gibi Osmanlı topraklarını paylaşma yarışına dahil olmaması, İttihat ve Terakki'nin mesafeli yaklaşımını tersine çevirecektir. II. Meşrutiyet'in ilanından sonra yönetimde söz sahibi olmayı başaran İttihatçılar, Osmanlı Devleti'nin siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel alanlarda gelişimi için dış politikaya oldukça önem verecektir. Tüm bu alanlarda Osmanlı Devleti'ne büyük desteği olan Almanya, I. Dünya Savaşı'nda da İtilaf Devletleri'ne karşı Osmanlı Devleti ile aynı safta yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
The defeats of the Ottoman Empire increased in the late 19th century and the power of the army decreased. II. During the reign of Abdulhamid, the issue of training the army was prioritized. For this reason, II. Abdulhamid will have close contacts with Germany and the Ottoman Empire will request German officers to train the army. This situation will form the basis of Turkish-German relations. In the same period, a group of Ottoman intellectuals who were concerned about the situation of the State would enter the stage of history and establish the Committee of Union and Progress. The Committee of Union and Progress, which will leave deep traces in the Ottoman history, will start a new era, II. To Abdulhamid II. By having the Constitutional Monarchy declared, there will be hope for the Ottoman people. II. Due to Abdulhamid's closeness with Germany, he will initially keep his distance from Germany. However, Germany's not being involved in the race to share Ottoman lands like other European powers would reverse the distanced approach of the Union and Progress. II. The Unionists, who managed to have a say in the government after the declaration of the Constitutional Monarchy, would attach great importance to foreign policy for the development of the Ottoman Empire in political, military, economic and cultural fields. Germany, which had great support for the Ottoman Empire in all these areas, would be on the same side as the Ottoman Empire against the Allied Powers in World War I.