Alman kaynaklarına göre Osmanlı iktisadında Alman etkisi (1908-1914)
The German influence in Ottoman economy according to German resources (190-1914)
- Tez No: 302195
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜÇLER BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tez çalışmasında özellikle Türk-Alman iktisadi ilişkileri üzerinde durulmuştur. Bu ilişkiler geçmişten gelen bazı değişimlere göre şekillendiği için gerek Almanya'nın gerekse Osmanlı Devleti'nin 1908 öncesi iktisadi yapısı hakkında da bilgi verilmiştir. Osmanlı iktisadi yapısının bozulması ve Almanya'nın 1890 yılından itibaren dışa yayılmacı bir politika izlemesi çalışmanın çıkış noktasını oluşturur. Ayrıca Almanya'nın ve Osmanlı Devleti'nin kendi iç politikalarında yaşadığı gelişmeler birbirleri ile olan ilişkilerini etkilemiştir. Bunun için her iki devletin iç politikalarından söz etmek gerekliydi. Bu noktada özellikle İttihat Terakki Cemiyeti'nin faaliyetleri dikkat çekicidir. Bu sebeple II. Meşrutiyet ile gelen iç politikadaki bu değişiklikler aslında Türk- Alman ilişkilerini de belirleyen değişikliklerdendir.Tezin ilerleyen bölümlerinde Almanya'nın iktisadi gelişiminin ve dışa yayılmasının ayrıntıları üzerinde özellikle durulmuştur. Çünkü Almanya, kendi iktisadi gelişimi için yürüttüğü politikalardaki başarısını dış politikaya da taşımış bunu da Osmanlı Devleti'nde başarılı bir şekilde uygulamıştır. Bu nedenle Almanya'nın 1890 yılından itibaren bir Dünya devleti olma yolundaki politikası Almanya'yı Osmanlı Devleti'ne yakınlaştıran en önemli nedendi. Bu yakınlaşma ise daha çok bankacılık, ticaret gibi sektörlerde hayat buldu. Ancak Almanya'nın Osmanlı iktisadı üzerindeki söz hakkının artması İngiltere, Fransa gibi güçlü diğer Avrupalı ülkeler tarafından sıcak karşılanmadı. Bunun doğal bir sonucu olarak da söz konusu devletlerin aralarındaki rekabet daha da arttı. Bu sebeple rekabetin en çok yaşandığı alanlar bu devletlerin ekseninde incelendi. Özellikle Bağdat demiryolu projesi üzerinde en çok durulan konulardan biridir.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to set the economic relations between the Ottoman Empire and Germany between the years of 1908-1914. These relationships are shaped by events from the past, so need for giving some information about changes in the economic structure of Germany and the Ottoman Empire prior to 1908. Deterioration of the Ottoman economic structure and export from Germany in 1890 to gollow an exponsionist policy creates the starting point of this study. In addition developments in Germany and the Ottoman Empire experienced its own internalpolicies affected their relation with each other. For this, the domestic policies of bothstates was necessary to talk about. At this point, especially the activities of the Connitte of Union and Progress is strikting. For thşs reason II. Constitutinal change that come with the fact that domestic politics determing the Turkish- German relations.Later in this thesis mainly focus on the detail?s of Germany?s economic development and spread out. Germany carried out policies for the development of their economic success hascarried on foreign policy.Therefore, since 1890 Germany's policy towards becoming a world state closer to the Ottoman Empire. This policy was the most important motivating factor for Germany. Generally, this convergence was about banking and trade. However, United Kingdom, France and other strong Europen countries were annoyed with this relationship. As result of this, the competition between the states increased. Fort his reason competition were reviewed in most areas of these states. Especially, Baghdad railway is one of the most important subject about this.