Sınıf öğretmenlerinin Otizm Spektrum Bozukluğu konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the primary school teachers' knowledge about Autism Spectrum Disorder
- Tez No: 905882
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÇİFCİ TEKİNARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin otizm spektrum bozukluğu( OSB) hakkındaki bilgi düzeylerini ve farkındalıklarını tespit etmek amacıyla nitel araştırma yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış sorular kullanılmış ve Zonguldak ili Karadeniz Ereğli ilçesinde görev yapan 22 sınıf öğretmeniyle görüşülmüştür. Öğretmenlerin OSB'li bireylerle ilgili bilgi ve deneyimlerine odaklanılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğretmenlerin OSB'yi gelişimsel bir bozukluk olarak tanımladıklarını, otistik bireylerin sosyal becerilerde zorluklar yaşadığını ve takıntılı davranışlar sergilediklerini ortaya koymaktadır. Ancak, öğretmenler bu bozukluğa dair derinlemesine bilgiye sahip olmadıklarını ifade etmişlerdir. Eğitim materyalleri, sınıf mevcutları ve bireyselleştirilmiş eğitim planlarının (BEP) uygulanmasında karşılaşılan zorluklar öne çıkan diğer önemli bulgulardır. Öğretmenler ayrıca OSB'li öğrenciler için kaynaştırma eğitiminin önemine vurgu yapmış; ancak daha fazla bireysel destek ve uzman desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getirmişlerdir. OSB'nin nedenlerine ilişkin görüşler, genetik faktörlerden çevresel etkenlere, dijital maruziyetten aşı tartışmalarına kadar geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Ancak, literatür ışığında bu görüşlerin birçoğu belirsizlik içermekte ve öğretmenlerin konuya dair daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğu görülmektedir. Erken teşhisin önemi vurgulanmış, ailelerin teşhis süreçlerindeki kabullenme zorlukları öğretmenler tarafından belirtilmiştir. Ayrıca, aile iş birliğinin OSB'li çocukların eğitim süreçlerinde kritik bir rol oynadığı ifade edilmiştir. Bu çalışma, öğretmenlerin OSB konusunda bilgi düzeylerinin artırılması ve desteklenmesi gerektiğini, kaynaştırma eğitiminin etkili bir şekilde uygulanabilmesi için sınıf mevcutlarının azaltılması ve öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitimlerin düzenlenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, ailelerin bilgilendirilmesi ve eğitilmesi, OSB'li çocukların eğitim süreçlerinde önemli bir faktör olarak öne çıkmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Otizm spektrum bozukluğu, kaynaştırma eğitimi, bireyselleştirilmiş eğitim planı (BEP).
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a qualitative research method to determine the knowledge levels and awareness of primary school teachers regarding autism spectrum disorder (ASD). Semi-structured questions were used in the research, and interviews were conducted with 22 primary school teachers working in the Karadeniz Ereğli district of Zonguldak. The focus of the study was on the teachers' knowledge and experiences related to students with ASD. The findings of the research revealed that teachers identified ASD as a developmental disorder, noted that autistic individuals face difficulties in social skills, and exhibit obsessive behaviors. However, the teachers expressed that they lacked in-depth knowledge about the disorder. Other key findings highlighted the challenges faced in implementing individualized education plans (IEPs), limited educational materials, and crowded classes. The teachers emphasized the importance of inclusive education for students with ASD but also pointed out the need for more individual support and expert assistance. Opinions on the causes of ASD ranged from genetic factors to environmental influences, digital exposure, and even vaccine debates. However, the literature indicates that many of these views are marked by uncertainty, and teachers require more information on the subject. The importance of early diagnosis was also emphasized, and teachers noted the challenges families face in accepting the diagnosis. Additionally, the critical role of family collaboration in the educational processes of children with ASD was emphasized. This study concludes that teachers need to enhance their knowledge and receive more support regarding ASD, and that class sizes should be reduced for inclusive education to be implemented effectively. Moreover, organizing in-service training for teachers and educating families on ASD is vital for improving the educational processes of children with ASD. KEYWORDS: Autism Spectrum Disorder, Inclusive Education, Individualized Education Plan (IEP)