Okul sporlarına katılan ve katılmayan meslek lisesi öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of aggression levels of vocational high school students who participate and do not participate in school sports
- Tez No: 905893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL AKTAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı okul sporlarına katılan ve katılmayan meslek lisesi öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, aile öğrenim durumu, aile birlikteliği, kardeş sayısı, gelir durumu açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Bolu ilinde dört farklı meslek lisesinde öğrenim gören toplam 600 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında Buss ve Perry tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Demirtaş Madran (2012) tarafından yapılan Buss Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda okul sporlarına katılan ve katılmayan meslek lisesi öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Kız öğrencilerin öfke ve düşmanlık içeren saldırganlık düzeyi erkek öğrencilere göre anlamlı derecede fazla bulunmuştur. Ayrıca aile birlikteliği ve sınıf düzeylerine göre meslek lisesi öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinde bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the aggression level of vocational high school students according to gender, class level, income of the family, family unity, parents education level, number of sibblings and according to sports participation. 600 students from 4 different vocational high schools participated this study from Bolu in 2022-2023 education year. Aggressiveness scale developed by Buss and Perry and translated to Turkish by Demirtaş Madran was used in this research. According to the analyses there is no significant difference in aggression levels of students according to sport participation. Female students anger and hostility levels is higher than male students. Also, there are no significant differences in aggression level of students according to family unity and class level.