Spora katılımın üniversite öğrencilerinin dijital bağımlılığına etkisi
The effect of sports participation on the digital addiction of university students
- Tez No: 905894
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, spora katılımın üniversite öğrencilerinin dijital bağımlılığına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma amacı doğrultusunda genel tarama modellerinden biri olan kesit alama yaklaşımına göre yapılmıştır. Bu araştırmanın örneklemi aynı zamanda araştırmanın çalışma evrenini oluşturmaktadır. Kolayda örneklem yöntemiyle seçilen Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy Kampüsünde 2023-2024 eğitim öğretim dönemine devam eden 562 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Ahmet KESİCİ ve Nazenin Fidan TUNÇ'un 2018' de üniversite öğrencilerine yönelik olarak geliştirdikleri“Dijital Bağımlılık Ölçeği”formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin spora katılım durumlarının dijital bağımlılıkları üzerinde ektisinin olduğu belirlenmiştir. Genel olarak değerlendirildiğinde, spor yapan öğrencilerin dijital bağımlılıklarının spor yapmayanlara göre daha düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of participation in sports on the digital addiction of university students. The research was conducted according to the cross-sectional approach, which is one of the general screening models. The sample of this research also constitutes the study population of the research. 562 students attending the 2023-2024 academic year at Bolu Abant İzzet Baysal University Gölköy Campus, selected by convenience sampling method, constitute the sample of the research. As a data collection tool in the research; The“Digital Addiction Scale”form developed by Ahmet KESİCİ and Nazenin Fidan TUNÇ for university students in 2018 was used. As a result of the research, it was determined that students' participation in sports had an impact on their digital addictions.