5., 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin matematik dersinde eleştirel düşünme becerilerinin incelenmesi
Investigation of critical thinking skills of 5th, 6th and 7th grade students in mathematics lesson
  1. Tez No: 905895
  2. Yazar: HÜSNİYE ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF NUR AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, beşinci, altıncı ve yedinci sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki eleştirel düşünme becerileri incelenmiştir. Araştırmada farklı yaş ve eğitim düzeylerindeki öğrencilerin matematik dersindeki eleştirel düşünme becerilerinin nasıl değiştiğini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Manisa ili Gördes ilçesine bağlı olan bir devlet okulunun beşinci, altıncı ve yedinci sınıfındaki 9 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. 5., 6.ve 7. sınıf öğrencileri arasından her bir sınıf seviyesinden üçer öğrenci seçilmiştir. Matematik dersindeki eleştirel düşünme becerileri ile ilgili olarak öğrencilere 4 matematik sorusu sorulmuştur. Öğrencilerin matematik dersindeki eleştirel düşünme becerileri hakkındaki veriler, yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin eleştirel düşünme beceri düzeylerinin genel olarak orta seviyede olduğu ve matematik dersindeki eleştirel düşünme becerilerinin yaş grupları arasında farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the critical thinking skills of fifth, sixth, and seventh grade students in the mathematics course were examined. The aim of the research was to determine how the critical thinking skills of students at different ages and educational levels change in the mathematics course. The study was conducted during the 2023-2024 academic year with 9 students from the fifth, sixth, and seventh grades of a public school in the Gördes district of Manisa. Three students from each grade level were selected from the fifth, sixth, and seventh grades. Four math questions were asked to the students regarding their critical thinking skills in the mathematics course. Data on students' critical thinking skills in the mathematics course were obtained through semi-structured interviews. The obtained data were analyzed using content analysis. The results of the research showed that the students' critical thinking skill levels were generally at a moderate level and that critical thinking skills in the mathematics course varied among different age groups.