Esedüddin Şîrkûh'un hayatı ve siyasi faaliyetleri
Life and political activities of Asad al-Din Shīrkūh
  1. Tez No: 905896
  2. Yazar: YUSUF NURULLAH YEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİD KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
12. yüzyıl Orta Doğu için çalkantılı bir devirdir. Selçukluların zayıflaması ve Haçlı istilalarının boy göstermesi bölgedeki tehdit unsurlarını artırmıştır. Bu dönemde ortaya çıkan Zengîler bölgenin istikrarında ve Haçlılara karşı müdafaa edilmesinde başat rol oynamışlardır. Zengîlerin ortaya koyduğu bu mücadelede kendilerine en büyük desteği verenler ise Necmeddin Eyyûb ile Esedüddîn Şîrkûh'tur. O, abisi Eyyûb ile birlikte kuruluşundan itibaren Zengîlerin hizmetine girmiştir. İmâdüddin Zengî zamanından itibaren devlet içerisindeki konumu güçlenmeye başlayan Şîrkûh'un asıl tarih sahnesine çıkışı İmâdüddin'in ölümünden sonra olmuştur. Nureddin Zengî'nin Halep'te hükümdar olmasını sağlayan Şîrkûh, ilerleyen süreçte Nureddin'in naibi ve en önemli komutanı haline gelmiştir. Şîrkûh, ikinci Haçlı seferi sırasındaki savaşlarda, Dımaşk'ın alınmasında, Nureddin'in hakimiyetini devam ettirmesinde, yeğeni Selahaddin'in yetişmesinde ve Mısır'ın alınmasında en önemli figür olarak karşımıza çıkmaktadır. Şîrkûh, sadece askeri kabiliyete sahip bir komutan olmayıp aynı zamanda diplomatik ve idari bir yeteneğe de sahiptir. Nureddin'in verdiği iktâlar sayesinde Zengî Devleti'nin en büyük toprağa sahip emiri olmuştur. Çalışmamızda, tarihte etkileyici izler bırakmış, fakat hakettiği ilgiyi görememiş bu mümtaz şahsiyet detaylı bir şekilde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The 12th century was a turbulent period for the Middle East. The weakening of the Seljuks and the emergence of Crusader invasions increased the threats in the region. The Zengids, who emerged in this period, played a leading role in the stability of the region and its defense against the Crusaders. Najm al-Dīn Ayyūb and Asad al-Dīn Shīrkūh provided the greatest support to the Zangīs in this struggle. He, along with his brother Ayyūb, entered the service of the Zangids almost from their foundation. Shīrkūh's position within the state began to strengthen from the time of Imād al-Dīn Zangī, and his real emergence on the stage of history came after Imād al-Dīn's death. Shīrkūh ensured that Nureddin Zangī became the ruler of Aleppo, and in the following period he became Nureddin's regent and most important commander. Shīrkūh appears as the most important figure in the wars during the second Crusade, the capture of Damascus, the continuation of Nureddin's rule, the upbringing of his nephew Saladin and the capture of Egypt. Shīrkūh was not only a commander with military capability but also diplomatic and administrative skills. He became the emir with the largest land in the Zengid state thanks to the iqtas'given by Nur al-Din. In this study, we will examine in detail this distinguished figure who left impressive traces in history but did not receive the attention he deserved.