Psöriazis ve psöriatik artrit hastalarında 14-3-3 η protein düzeyleri ilişkisi
Relationship between 14-3-3 η protein levels in patients with psoriasis and psoriatic arthritis
  1. Tez No: 905902
  2. Yazar: CELİLE ECEM ŞEBCİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL MARAŞ, UZMAN MUSTAFA ÇOMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Psöriatik artrit (PsA), psöriazis ile ilişkili kronik, inflamatuar kas iskelet sistemi hastalığıdır. Psöriazis; PsA için önemli bir risk faktörü olmasına rağmen günümüzde halen psöriazisden PsA'ya geçişi gösteren erken biyobelirteç yoktur. 14-3-3 η proteini 14-3-3 protein ailesinin 7 alt grubundan biridir.14-3-3 η proteini romatoid artrit, jüvenil idiopatik artrit, gut gibi kronik inflamatuar hastalıklarda erken biyobelirteç olabileceği ve eklem erozyonu ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Literatürde 14-3-3 η proteinin psöriazis ve PsA'daki rolünü inceleyen veriye rastlamadık. 14-3-3 η proteinin psöriazisden PsA ya geçişte tanı ve hastalık aktivitesi ile ilişkisini araştırdık. Yöntem: Kesitsel prospektif vaka kontrol çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Romatoloji ve İç Hastalıkları polikliniğine Ağustos 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında başvuran 59 PsA hastası, 53 psöriazis hastası ve 50 sağlıklı gönüllü dahil edildi. PsA grubu, psöriazis grubu ve kontrol grubunun demografik bilgileri, hastalık tutulum tipleri, hastaların kullandığı ilaçlar, laboratuvar değerleri ile klinik skorlamalar olan PASI, CASPAR, BASDAI, DAS28, VAS-ağrı, VAS-yorgunluk skorları hesaplanarak kaydedildi. Gruplar arasında serum 14-3-3 η protein düzeyleri karşılaştırıldı ve hastalık aktivitesi ile 14-3-3 η protein düzeyi arasındaki ilişki incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Psoriatic arthritis (PsA) is a chronic, inflammatory musculoskeletal disease related with psoriasis. psoriasis; although it is an important risk factor for PsA, there is currently no early biomarker that indicates the transition from Psoriasis to Psoriatic arthritis. 14-3-3 η protein is one of the 7 subgroups of the 14-3-3 protein family. It has been shown that 14-3-3 η protein may be an early biomarker in chronic inflammatory diseases for instance rheumatoid arthritis, juvenile idiopathic arthritis and Gout and is associated with joint erosion. We did not ascertain any data in the literature, observing the role of 14-3-3 η protein in psoriasis and PsA. We investigated the relationship of 14-3-3 η protein with disease diagnosis and disease activity in the transition from psoriasis to PsA. Procedure: Our cross-sectional prospective case-control study included 59 PsA patients, 53 psoriasis patients, and 50 healthy volunteers who were recruited at the Ankara Bilkent City Hospital Rheumatology and Internal Medicine outpatient clinic between August 2023 and January 2024. Demographic information about the PsA group, psoriasis group and control group, disease involvement types, medications used by the patients, laboratory values and clinical scoring scores of PASI, CASPAR, BASDAI, DAS28, VAS-pain, VAS-fatigue were calculated and recorded. Serum 14-3-3 η protein levels were compared between groups and the relationship between disease activity and 14-3-3 η protein levels were examined.