Omni kanal uygulamasının tüketici temelli marka değerine etkisi: Perakendecilik sektörü üzerine bir araştırma
The effect of omni channel practise on consumer based brand value: A research on the retailing sector
  1. Tez No: 905903
  2. Yazar: DİLEK İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF VOLKAN TOPUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu araştırmanın amacı; omni kanal kullanım kolaylığının tüketici temelli marka değerine ve satın alma niyetine etkisini incelemek ve ek olarak, omni kanal kullanım kolaylığının satın alma niyetine etkisinde tüketici temelli marka değerinin aracılık etkisini test etmektir. Araştırma, Türkiye'de internet bankacılığı kullanan 18 yaş ve üzeri 455 gönüllü katılımcıdan toplanan online (çevrim içi) anket verileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma ölçeklerinin geçerliliği, doğrulayıcı faktör analizi ile araştırma modelini oluşturan değişkenler arasındaki ilişkiler ise“Yapısal Eşitlik Modeli”ile test edilmiştir. Aracılık modelini test etmek amacıyla Bootstrap tekniği kullanılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Post Hoc analizlerinden faydalanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; omni kanal kullanım kolaylığı ile tüketici temelli marka değeri ve satın alma niyeti arasında ve de tüketici temelli marka değeri ile satın alma niyeti arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca; aracılık etkisi analizinde, omni kanal kullanım kolaylığı ve satın alma niyeti arasındaki ilişkide tüketici temelli marka değerinin aracılık etkisi istatistiki olarak anlamlı çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of omni-channel ease of use on consumer-based brand equity and purchase intention, and additionally to test the mediating effect of consumer-based brand value on the effect of omni-channel ease of use on purchase intention. The research was conducted with online survey data collected from 455 volunteer participants aged 18 and over who use internet banking in Turkey. The validity of the research scales was tested with confirmatory factor analysis and the relationships between the variables that constitute the research model were tested with“Structural Equation Model”. Bootstrap technique was used to test the mediation model. T-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Post Hoc analyzes were used to examine the differences in scale levels according to the descriptive characteristics of the participants. According to the results obtained; A positive and significant relationship was found between omni-channel ease of use and consumer-based brand equity and purchase intention, as well as between consumer-based brand equity and purchase intention. Moreover; In the mediation effect analysis, the mediating effect of consumer-based brand value on the relationship between omni-channel ease of use and purchase intention was statistically significant.